Poznań: Wystawa patriotycznych dzieł sztuki

Pierścienie z podobizną Tadeusza Kościuszki, brosze z Józefem Piłsudskim oraz inne egzemplarze biżuterii patriotycznej można oglądać na wystawie w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

Na wystawie zgromadzono prawie pięćset eksponatów. Chociaż są to rzeczy, które formą i symboliką nawiązują do ważnych wydarzeń politycznych, społecznych lub religijnych, są często tak samo ozdobne, jak zwykła biżuteria. Kunszt wykonania pokazywanych eksponatów może niejednokrotnie zadziwić. Biżuteria patriotyczna też bowiem powinna być ładna. Np. Major Topiński udekorowany w 1810 roku orderem Virtuti Militari podarował go swojej żonie. Ten bardzo ozdobny order jest w formie bransolety.

Reklama

Z wieloma eksponatami związane są mniej lub bardziej prawdziwe historie, tak jak na przykład z najstarszym z nich - pierścieniem upamiętniającym śmierć księcia Józefa Poniatowskiego. "Żył dla ojczyzny, umarł dla sławy" - głosi napis na pierścieniu. Legendy na temat poszczególnych eksponatów można usłyszeć z ust Aliny Sokołowskiej, która oprowadza po wystawie.

Posłuchaj relacji reportera radia RMF z Poznania, Dariusza Golińskiego:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje