Reklama

Reklama

Premier zaprasza na spotkanie w sprawie Białorusi. Kto się na nim pojawi?

W środę, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, ma się odbyć ponadpartyjne spotkanie w sprawie sytuacji na Białorusi. Lewica wybrała już reprezentantów, PSL wstępnie także, Konfederacja uczestników spotkania przedstawi we wtorek, a Koalicja Obywatelska na razie potwierdziła obecność.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami partii opozycyjnych, by wspólnie dyskutować o sytuacji na Białorusi. Zaproszenia mają być wysłane jeszcze dzisiaj - przekonywał Dworczyk na antenie TVN24. Do spotkania ma natomiast dojść w środę.

Reklama

Dworczyk wypowiedział się nieprecyzyjnie, bo wspomniał o zaproszeniu skierowanym do partii politycznych. Tych jest jednak w Sejmie tak dużo, więc ostatecznie ustalono, że na spotkaniu pojawią się przedstawiciele klubów parlamentarnych.

Sytuacja na Białorusi jest bardzo napięta od ponad dwóch tygodni, czyli od czasu wyborów prezydenckich, w których wygrał Alaksandr Łukaszenka. Przeciwnicy prezydenta uważają, że wybory zostały sfałszowane i na ulicach wielu miast od tego czasu trwają protesty.

Mimo to w Polsce dojdzie dopiero do pierwszego tego typu spotkania w tej sprawie. Kto pojawi się na naradzie z premierem Morawieckim?

Jak ustaliła Interia, żaden klub nie mówi stanowczego "nie" środowemu spotkaniu. Najbardziej zdecydowana jest Lewica. Klub podjął już decyzję, że będą reprezentować go dwie osoby - europoseł Robert Biedroń i poseł Andrzej Szejna. Biedroń w Parlamencie Europejskim pełni funkcję Przewodniczącego ds. stosunków z Bałorusią, stąd jego obecność jest tym bardziej uzasadniona.

Na spotkanie z premierem Morawieckim przyjdą też przedstawiciele Koalicja Polska-PSL-Kukiz’15, którzy domagali się tego od dłuższego czasu.

- Naciskaliśmy na takie spotkanie od dwóch tygodni. Uważamy, że jest ono niezbędne i na szczęście w końcu może dojść ono do skutku. Nigdy nie odmawiamy współpracy i chętnie korzystamy z tego typu zaproszeń - mówi Interii Miłosz Motyka z PSL. Koalicję najprawdopodobniej będą reprezentować dwie osoby, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Najdłużej z informacją o obecności na spotkaniu zwlekała Koalicja Obywatelska. Po godz. 13 politycy tej formacji przyznawali już oficjalnie, że ich delegacja pojawi się na naradzie z premierem.

Konfederacja z kolei weźmie udział w spotkaniu, ale jego uczestników przedstawi jutro. - Na pewno weźmiemy udział. Zawsze odpowiadamy pozytywnie na propozycje spotkań. Szczegóły ustalimy we wtorek - przekazał nam poseł Jakub Kulesza.

Podczas środowego spotkania premier ma przedstawić dotychczasowe działania rządu w sprawie sytuacji na Białorusi, ale to nie wszystko.

- Drugim elementem spotkania jest dyskusja i tu jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę, bo ta sytuacja powinna być rozpatrywana poza bieżącym sporem politycznym - dodał Dworczyk.

Łukasz Szpyrka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje