Reklama

Reklama

Dziwne nazwy miejscowości

Na półkach brytyjskich księgarń pojawił się słownik tematyczny, który zawiera najdziwniejsze i najbardziej śmieszne nazwy miast, miasteczek i wsi na Wyspach Brytyjskich. Reporterzy RMF FM poszukali podobnych nazw w Polsce i we Włoszech.

Z brytyjskiego słownika dowiadujemy się np., że czegoś chłodnego można się napić w pubie w miejscowościach Piwo lub Alkohole. Ciche Chrapanie to nazwa całkiem przyzwoita w porównaniu z... Plwocinami na Ulicy.

Reklama

Autor słownika Adrian Room wyszedł naprzeciw typowemu dla Brytyjczyków uwielbieniu zabawnych nazw. W jego słowniku znaleźć można nie tylko 10 tysięcy nazw miejsc, ale również ich źródłosłów.

W Polsce dziwnych i śmiesznych nazw miejscowych - jak mówi profesor Walery Pisarek - nie brakuje: Mamy miejscowość Pupy. - Pupa jest nazwą części ciała, a nie laleczką, nie lalką. Wobec tego już po wojnie, chyba 1959 roku zmieniono miejscowość Pupy na dumną nazwę Spychowo - powiedział prof. Pisarek.

Bydgoska reporterka RMF Agnieszka Pietrzak wybrała się z kolei do miejscowości o nazwie... Grzeczna Panna:

Nietypowe i dziwne nazwy nie są tylko domeną Brytyjczyków i Polaków, wiele można ich znaleźć także na Półwyspie Apenińskim. Są one najczęściej spuścizną po starożytnych Rzymianach lub innych plemionach, zamieszkujących tamtejsze tereny.

W ostatnich wiekach pojawiły się jednak nazwy rolnicze, zoologiczne i inne, które stwarzają mieszkańcom spore problemy. Niektórzy woleli poprosić o przemianowanie ich miejscowości. Posłuchaj relacji korespondentki RMF Aleksandry Bajki:

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: RMF | nazwy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne