Najstarsze malowidła olejne na świecie

Pierwsze malowidła olejne na świecie znajdowały się w jaskiniach w pobliżu słynnych zniszczonych posągów Buddy w Afganistanie - informuje w środę serwis BBC, powołując się na odkrycia naukowców.

Próbki malowideł, które powstały w VII w., pobrano z jaskiń znajdujących się za dwoma posągami Buddy w Bamjanie, zniszczonymi przez talibów w 2001 r. Pierwsze malowidła olejne w Europie zaczęły powstawać dopiero 6 wieków później.

Reklama

Naukowcy stwierdzili, że malowidła znajdujące się w 12 z 50 jaskiń stworzono przy użyciu farby olejnej, prawdopodobnie wykonanej z orzechów włoskich lub maku - informuje na swojej stronie internetowej Europejskie Centrum Synchrotronowe w Grenoble we Francji.

- To najwcześniejszy przykład malowideł olejnych na świecie, chociaż suche oleje były już używane przez starożytnych Rzymian i Egipcjan, ale tylko do produkcji lekarstw i kosmetyków - powiedziała szefowa zespołu naukowego Yoko Taniguchi.

W Europie olej zaczęto dodawać do farb dopiero w XIII wieku, a farby olejne weszły do powszechnego użycia w XV wieku.

Malowidła w jaskiniach w Bamjanie zostały najprawdopodobniej wykonane przez artystów wędrujących Jedwabnym Szlakiem. Przedstawiały Buddę, często ubranego w kolorowe szaty.

Dowiedz się więcej na temat: odkrycia naukowe | malowidła

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje