Czy USA mają cudowny lek przeciw Eboli? Eksperci studzą entuzjazm

Dotychczas testowano go tylko na małpach. Teraz być może ZMapp uratował życie ludzkie. Po zaaplikowaniu dwójce amerykańskich pacjentów tego leku, poczuli się lepiej.

Wiele na to wskazuje, że eksperymentalna surowica, testowana dotąd wyłącznie na małpach, uratowała życie dwójce Amerykanów, którzy zarazili się wirusem ebola w Liberii.

Reklama

Amerykańska stacja CNN podała, powołując się na, "znające szczegóły poufne źródło", że obu pacjentom, dr Kentowi Brantly i misjonarce Nancy Writebol podano pod koniec ub. tygodnia surowicę o nazwie ZMapp. Po przyjęciu tego specyfiku ich stan ogólny uległ znacznej poprawie.

Chrześcijańska organizacja pomocowa Samaritan’s Purse, dla której pracowali Brantly i Writebol, potwierdziła tylko, że obu podano eksperymentalną surowicę.

Brantly w klinice w Atlancie

Przypuszcza się, że Brantly i Writebol zarazili się wirusem od pracownika kliniki, położonej niedaleko stolicy Monrovii, gdzie od miesięcy leczyli pacjentów z ebolą.

Brantly został w sobotę (2.08.14) przewieziony samolotem do specjalistycznej kliniki uniwersyteckiej Emory w Atlancie, w USA. Umieszczono go w oddzielonej od reszty szpitala izolatce.

Surowica ZMapp uzdrowiła zwierzęta

Surowicę eksperymentalną ZMapp, znaną też pod nazwą MB-003, wyprodukowano w kooperacji między rządem USA i przemysłem. Dotychczas ZMapp i MB-003 testowano pomyślnie wyłącznie na niewielkiej grupie małp.

Z oświadczenia prasowego na temat MB-003 wynika, że przeżyło 100 procent rezusów, które zostały zaszczepione tą surowicą,  a następnie poddane działaniu wirusa eboli. Z rezusów, które otrzymały szczepionkę 48 godzin po zakażeniu, przeżyło 75 procent, a z tych, które zostały zaszczepione 120 godzin po infekcji, 43 procent.

Sposób wytwarzania MB-003

Surowicę MB-003 wytwarza się z przeciwciał monoklonalnych, które przyłączają się do wirusa i go unieszkodliwiają. Ponadto przeciwciała rozpoznają zarażone wirusem komórki i pobudzają układ odpornościowy do ich niszczenia.

Surowica eksperymentalna ZMapp została wynaleziona przez amerykańską firmę biotechnologiczną Mapp Biopharmaceutical Inc., która ma swoją siedzibę w kalifornijskim San Diego. Mapp ściśle współpracuje z armią amerykańską i rządowym Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH).

Będzie produkcja szczepionki na większą skalę?

Ostatnio pytano, czy nie można by tej surowicy produkować w większych ilościach. - Robimy wszystko, by przyczynić się do zahamowania epidemii ebola w Afryce Zachodniej" - oświadczył w rozmowie z prasą Larry Zeitlin, szef Instytutu Mapp Biopharmaceutical.

Tymczasem eksperci ostrzegają przed pokładaniem zbyt dużych nadziei w surowicy ZMapp, która według nich nie jest cudownym lekiem przeciw wirusowi ebola. "Na innych pacjentów ta surowica nie miała tak pozytywnego oddziaływania jak na obu Amerykanów", powiedział w wywiadzie dla CNN Dr Anthony Fauci, szef Instytutu Chorób Zakaźnych w stanie Maryland w USA. Poza tym ZMapp nie wszedł jak dotąd nawet do I fazy badań klinicznych.

ZMapp nie jest jedyną eksperymentalną surowicą przeciw wirusowi ebola, nad którą się obecnie pracuje. Narodowy Instytut Zdrowia w USA przeznaczył 28 milionów dolarów wyłącznie na badania nad szczepionką przeciw temu śmiercionośnemu wirusowi.

(CNN, DW)/Opr. Iwona D. Metzne, Redakcja Polska Deutsche Welle
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje