"Der Spiegel": Gigantyczne koszty pomocy dla uchodźców

Niemiecki rząd skalkulował koszty pomocy dla uchodźców. Magazyn "Der Spiegel" ujawnia w swoim najnowszym wydaniu zaskakujące liczby.

Koszty pomocy dla uchodźców i zażegnania kryzysu migracyjnego obciążą niemieckiego podatnika do 2020 roku na ponad 93 mld euro.

Raport resortu finansów

Reklama

Dziennikarze "Spiegla" dotarli do poufnego raportu niemieckiego Ministerstwa Finansów. Wyliczenia obejmują wydatki na utrzymanie i integrację, ale także i zwalczanie przyczyn uchodźstwa z regionów objętych kryzysem.

Koszty świadczeń socjalnych (zasiłki i dopłaty do czynszu) dla osób, którym przyznano azyl, mają wynieść w ciągu najbliższych pięciu lat 25,7 mld euro.

Urzędnicy Ministerstwa Finansów wyliczyli koszty kursów językowych na 5,7 mld, a świadczeń związanych z integracją z rynkiem pracy na 4,6 mld euro. Rocznie wydatki mają wzrastać z 16,1 mld w tym roku do 20,4 mld w roku 2020.

Będą na siebie zarabiać

Autorzy kalkulacji przyjęli, że Niemcy w tym roku przejmą 600 tys. uchodźców, w przyszłym roku 400 tys, a w następnych latach każdorazowo po 300 tys.

Ponadto założono, że po pięciu latach pobytu co najmniej połowa osób, którym przyznano azyl, będzie sama zarabiać na swoje życie.

Reuter / Bartosz Dudek / Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje