Reklama

Reklama

Program przesiedleń UE. Niemcy przyjmą 10 tys. dodatkowych uchodźców

Jak podaje Komisja Europejska, w ramach programu przesiedlania osób wymagających szczególnej ochrony Niemcy przyjmą ponad 10 tys. uchodźców z Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.

W ramach programu przesiedlania osób wymagających szczególnej ochrony Niemcy przyjmą ponad 10 tys. uchodźców z Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu - poinformował unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Avramopoulos w rozmowie z gazetami grupy medialnej Funke. Odpowiednie pismo w tej sprawie z obietnicą przyjęcia uchodźców wpłynęło w bieżącym tygodniu z Berlina.

Reklama

Ponieważ inne kraje członkowskie UE zadeklarowały już przyjęcie ponad 40 tys. osób w ramach programu przesiedleń, cel tego programu został osiągnięty i zostanie nawet przekroczony - zaznaczył komisarz Avramopoulos, podkreślając, że niemiecki rząd "znów stanął na wysokości zadania pod względem międzynarodowej solidarności".

Program przesiedleń KE wdrożyła latem ubiegłego roku, aby otworzyć uchodźcom wymagającym szczególnej ochrony bezpośrednią i bezpieczną drogę do Europy. Do jesieni 2019 tą drogą przesiedlonych ma zostać co najmniej 50 tys. uchodźców przede wszystkim z Afryki Płn.

Na wsparcie tego programu w krajach przyjmujących uchodźców UE przeznaczyła pół miliarda euro.

Bruksela broni Schengen

W czwartek (19 kwietnia) komisarz Avramopoulos składa wizytę w Berlinie, gdzie spotka się m.in. z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem (CSU).

Bruksela naciska na Berlin, by Niemcy wkrótce zniosły kontrole graniczne wprowadzone w kulminacyjnym momencie kryzysu imigracyjnego. Avramopoulos zaznaczył, że nie zgodzi się, żeby takie kontrole obowiązywały na stałe.

Niemcy niedawno zapowiedziały, że kontrole na granicy z Austrią przedłużone zostaną o sześć miesięcy poza wyznaczony pierwotnie termin w maju. Komisja Europejska opowiada się natomiast za ich jak najszybszym zniesieniem.

Małgorzata Matzke (afp), Redakcja Polska Deutsche Welle

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy