Przybyły do Europy wraz z falą uchodźców. Są nieletnie i mają mężów

​Niemieckie władze zarejestrowały setki przypadków małżeństw dzieci wśród uchodźców, którzy przybyli w ostatnich miesiącach do Niemiec. Co na to niemieckie prawo?

W większości są to nieletnie dziewczęta, które przed ucieczką ze swojego kraju zostały wydane za dorosłego mężczyznę. Tabloid "Bild" w swoim sobotnim wydaniu informuje o setkach przypadków zamężnych nieletnich imigrantek, które przybyły do Niemiec z falą uchodźców. Gazeta powołuje się na statystyki krajów związkowych i dane konferencji ministrów sprawiedliwości.

Reklama

W Bawarii władze zarejestrowały do końca kwietnia 161 przypadków zamężnych osób poniżej 16. roku życia i 550 przypadków zamężnych osób poniżej 18. roku życia.

W Badenii-Wirtembergii stwierdzono 117 przypadków małżeństw dzieci. W Nadrenii Północnej-Westfalii władze zarejestrowały 188 przypadków zamężnych nieletnich dziewcząt.

Jak pisze tabloid, konferencja krajowych ministrów sprawiedliwości, na wniosek ministra sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii Thomasa Kutschaty'ego (SPD) bada, czy w Niemczech generalnie wiek zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego może być podniesiony do 18 lat.

Zderzenie kultur i norm

Ponadto ministrowie sprawiedliwości chcą wyjaśnić, czy Niemcy mogą odmówić uznania małżeństw zawartych na podstawie zagranicznego prawa, jeżeli w myśl niemieckich przepisów osoby je zawierające nie były zdolne do zawarcia związku małżeńskiego.

Do tej pory w Niemczech obowiązuje prawo dopuszczające małżeństwa od 16. roku życia, jeżeli partner jest pełnoletni i sąd rodzinny wyda odpowiednie zezwolenie. 

Minister sprawiedliwości Bawarii Winfrid Bausback (CSU) powiedział w rozmowie z dziennikiem "Bild", że małżeństwa zawarte za granicą przez dziewczęta poniżej 16. roku życia w przyszłości nie będą uznawane w Niemczech.

- Nie bez powodu w Niemczech i w Europie do przeszłości należy rozumienie prawa, które umożliwiało małżeństwa 13- i 14-letnich dziewcząt.

Jeżeli zostaną stwierdzone luki w obowiązującym prawie, zadaniem polityki ustawodawczej będzie ich zamknięcie - zaznaczył bawarski chadek.

Minister sprawiedliwości Hesji Ewa Kuehne-Hermann (CDU) popiera żądanie bawarskiego kolegi resortowego. - Niedopuszczalne są małżeństwa dzieci w Niemczech - powiedziała chadecka polityk.

epd / Małgorzata Matzke/Redakcja Polska Deutsche Welle

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje