Rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Na boso"

W podwrocławskiej wsi Kryniczno rozpoczęły się w poniedziałek zdjęcia do filmu Piotra Matwiejczyka "Na boso". W historii opowiadającym o osobistym dramacie nastoletniej dziewczyny wystąpią m.in. Sara Müldner, Mirosław Baka i Agnieszka Wagner.

Jak powiedział reżyser, Piotr Matwiejczyk, film opowiada o 17-latce, która postanawia popełnić samobójstwo.

Reklama

- Nie udaje jej się i zapada w śpiączkę, a przez to w pewien sposób rozbudza ze śpiączki wszystkich innych, dookoła. Ale tak naprawdę chęć przebudzenia się każdy z nich musi znaleźć w sobie - tłumaczył Matwiejczyk.

Reżyser podkreślił, że chciał opowiedzieć trudną historie odnalezienia się w nowej sytuacji, "a w takiej jest główna bohaterka po tym, jak do jej ojca przeprowadziła się nowa kobieta". Dodał, że ciężko jest określić, jaka jest konkluzja filmu. - Myślę, że wydźwięk ogólny filmu jest smutny, ale gdzieś po drodze dzieją się rzeczy natchnione jakąś nadzieją - powiedział Matwiejczyk.

Główną bohaterkę, 17-letnią Alę, gra Sara Müldner, której zdaniem film jest głównie o tym, dlaczego Ala chciała popełnić samobójstwo. - Widz zobaczy ciąg logiczny, bo do tej tragedii doprowadziły różne zdarzenia, nawet takie które się działy kiedy była jeszcze małą dziewczynką - powiedziała Müldner.

Zdaniem odtwórczyni roli Ali, ta postać, chociaż jest smutna, jest przede wszystkim normalną dziewczyną. - Ona nie jest jakąś postacią tragiczna. Jest zwyczajną dziewczyną z problemami, których w pewnym momencie jest za dużo. To jest w pewnym sensie ostrzeżenie dla rodziców i dla dzieci dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać - dodała Müldner.

Ojca nastolatki - Przemysława gra Mirosław Baka, który podkreślił, że w filmie najważniejsze są relacje między ludźmi z otoczenia głównej bohaterki. - To są wektory które odchodzą od niej i do niej wracają, a ja jestem jednym z tych wektorów. I wszystko co ja musze stworzyć w tej roli jest w kontekście Ali, jest związane z Alą i ma służebną funkcję pokazania tego, co tę dziewczynę dotknęło - powiedział Baka.

Zapytany o powód przyjęcia roli powiedział, że wszedł w tej chwili w etap w życiu, w którym gra ojców. " - Każde kolejne granie ojca jest dla mnie ważnym doświadczeniem. Za każdym razem relacja jest inna. I ten film to dla mnie kolejna taka rola, w której coś z siebie zostawię i która coś we mnie zostawi - tłumaczył Baka.

Natomiast nową kobietę w życiu Przemysława gra Agnieszka Wagner, która mówi o swojej roli, że to "przede wszystkim bardzo zakochana kobieta". - Całkowicie oddana swojemu mężczyźnie i nastawiona bardzo pozytywnie do jego życia. Chce sobie ułożyć życie z nim i z jego córką. Nie jest intruzem, ale chce wszystko poukładać dla wszystkich. Główna bohaterka i moja postać są na jak najlepszej drodze, żeby się dogadać. Niestety, znacznie trudniej jest między nastolatką a jej ojcem - opowiadała Wagner.

W filmie wystąpią także Sylwia Juszczak i Marcin Dorociński, którzy zagrają rodziców dziecka, którym opiekuje się główna bohaterka. Jak powiedział Matwiejczy 4-letnią Olę i 17-letnią Alę "łączy pewne tajemnicze powiązanie".

Zdjęcia powstają w dwóch domach w Krynicznie, z których jeden jest rodzinnym domem reżysera. Cześć kręcona będzie także w okolicznych plenerach oraz w szpitalu we Wrocławiu. - Mamy tylko 4 dni zdjęciowe, dlatego chciałem umiejscowić akcję tak, żebyśmy się nie pogubili i nie tracili czasu na dojazdy - wyjaśnił reżyser. Zgodnie z założeniem twórców, film ma być zgłoszony na wrześniowy festiwal filmowy w Gdyni.

Urodzony na Dolnym Śląsku Matwiejczyk filmem zajmuje się od 1992 roku. Współpracował przy ponad 60 produkcjach, a wyreżyserował około 30 filmów, wśród nich obrazy krótkometrażowe i pełnometrażowe. Wyreżyserowany przez niego "Wstyd" otrzymał główną nagrodę dla filmu polskiego, podczas zeszłorocznego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje