Reklama

Reklama

Wczoraj kino, jutro parking

Na roku ulic Mikołaja i Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu, gdzie dawniej stało kino "Pokój", jest góra śmieci. Niebawem stanie tu jednak parking z usługami

Ulica Kazimierza Wielkiego ostatnio przeżywa mały renesans, bo na razie ciężko mówić tutaj rewitalizacji.

Reklama

Niedawno odnowiono elewację kilku kamienic. Latem wymieniono nawierzchnię na jezdniach. W okolicznych uliczkach pojawiają się nowe knajpy. Teren po dawnym kinie Pokój, mieszczący się nie dalej niż dwieście metrów od Rynku, straszy mieszkańców i turystów już od prawie dziesięciu lat. Ogrodzony wysokim, metalowym i szpetnym płotem "przyozdobionym" bohomazami namalowanymi sprayem.

Na samym terenie wzdłuż ulicy ciągną się olbrzymie billboardy, które mają zasłonić, tę niechlubną wizytówkę miasta przed wzrokiem wrocławian. Jest też tablica, z której dowiadujemy się, że właścicielem terenu jest Odra Film.

Miał być multipleks

Kino "Pokój" zostało zamknięte w stanie wojennym. Wobec terenu na rogu ulic Św. Mikołaja i Kazimierza Wielkiego plany były bardzo ambitne. Na nich się jednak skończyło.

Na początku chciano wybudować na tym terenie nowe kino, które z założenia miało stać się najlepszym tego typu lokalem w mieście. To właśnie w nim zdaniem twórców koncepcji odbywałyby się wszystkie premiery szlagierów kinowych.

- Stary budynek już wtedy nie spełniał żadnych standardów bezpieczeństwa. Zamiary spełzły jednak na niczym, bo w latach 80. władze nie widziały potrzeby inwestowania w kulturę - mówi Andrzej Białas, dyrektor Odra Film.

W połowie lat 90 -tych pojawiła się kolejna ambitna idea wynikająca z powiększenia działki pod budowę inwestycji.

W roku 1995 na wniosek władz miejskich, Odra-Film i Gmina Wrocław dokonały zamiany należącej do Odry nieruchomości przy ul. Nowowiejskiej (Dom Edyty Stein) na nieruchomość sąsiadującą z terenem, na którym stało kino "Pokój". Na działce chciano zbudować pierwszy we Wrocławiu multipleks. Plany wydawały się konkretne.

W czerwcu 1999 roku wyburzono budynek kina "Pokój". - Zawarliśmy umowę spółki z amerykańskim inwestorem Portico. Podpisaliśmy nawet wstępną umowę z Silver Screen Cinemas na prowadzenie multipleksu. Wstępne koncepcje projektowe wykonało londyńskie biuro architektoniczne - wspomina Białas. Pomimo tego, że prace koncepcyjne były zaawansowane, projekt ostatecznie upadł. Szybsza okazała się konkurencja, która przy ulicy Kazimierza Wielkiego wybudowała multipleks - Helios. - Nie było sensu stawiać kolejnego w bezpośrednim sąsiedztwie - stwierdza Białas.

To jeszcze trochę potrwa

Obecnie właścicielem jednej z działek na rogu ulicy Św. Mikołaja i Kazimierza jest gmina Wrocław. Jej użytkownikiem wieczystym jest nadal Odra. Władze miasta wystąpią z roszczeniami o jej zwrot do Odry-Film, bo ta nie zabudowała działki w terminie określonym umową. Druga działka jest własnością samorządu województwa dolnośląskiego (Urząd Marszałkowski).

Dyrektor Odry Andrzej Białas twierdzi, że jego instytucja nie posiada środków finansowych ani konkretnych planów inwestycyjnych związanych z terenem na rogu ulic Mikołaja i Kazimierza Wielkiego.

Sęk w tym, że może niebawem działkę należącą do Urzędu Marszałkowskiego przejmie gmina Wrocław. Porozumienie w tej sprawie podpisano 11 października 2006 roku.

- Chodziło w nim o wymianę nieruchomości pomiędzy Urzędem Marszałkowskim i miastem Wrocław. W skład pakietu weszła między innymi działka po dawnym kinie "Pokój" - mówi Stanisław Czajka, dyrektor Wydziału Mienia Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Marszałkowskim stan prawny działki jest uregulowany. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby ją przejąć pod warunkiem, że zostaną zrealizowane zapisy umowy zamiany. Termin realizacji porozumienia wyznaczono na 31 października 2006 roku. Szkopuł w tym, że żeby porozumienie mogło być zrealizowane do żadnej nieruchomości z pakietu wymiany nie powinno być wątpliwości.

- Jeżeli uda się wypracować wspólne stanowisko, co do budynku Urzędu Marszałkowskiego przy Mazowieckiej 17 umowa wejdzie w życie - podkreśla Julia Wach z Departament Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego.

Co powstanie na działce na rogu ulic Mikołaja i Kazimierza Wielkiego, gdy nieruchomości zostaną wymienione? - Według nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru podstawowym przeznaczeniem terenu jest parking i usługi.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony niebawem - mówi Wach. Kiedy inwestycja ma szanse na realizację? Na razie nie wiadomo.

Bartłomiej Sarna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy