Wrocław: Nowe rondo imienia Vaclava Havla

Nowe rondo we Wrocławiu, które powstało u zbiegu ulic: Kruczej, Wielkiej i Gwiaździstej w dzielnicy Krzyki, nosi od środy imię Vaclava Havla, opozycjonisty, literata i b. prezydenta Czech.

Obecny na uroczystym otwarciu ambasador Czech Jan Sechter dziękował Polakom za stworzenie miejsca, które będzie symbolem Polsko-Czesko-Słowackiej solidarności, symbolem niedawnej historii.

Reklama

- Polska jest krajem, który od dawna jest dla nas inspiracją, a w trudnych czasach mogliśmy liczyć na wasze wsparcie i przyjaźń. To dla nas ważne. A teraz będziemy mieli swoje rondo, rondo Havla we Wrocławiu - mówił Sechter.

Z kolei prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zwrócił uwagę, że rondo Havla powstało w prestiżowym i bardzo rozpoznawalnym miejscu Wrocławia. Dutkiewicz podkreślił, że Havel był wybitnym człowiekiem i lepszego miejsca nie można było znaleźć, by go upamiętnić.

Havel był ostatni prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech po upadku komunizmu. Urząd ten sprawował do 2003 roku.

Był także cenionym i nagradzanym pisarzem, dramaturgiem, a przy tym legendarną postacią czechosłowackiej opozycji. Zmarł 18 grudnia 2011 r. po długiej chorobie w wieku 75 lat, w swoim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje