Reklama

Reklama

Wrocław: Szczepienia jako kryterium przy przyjęciu do żłobków

​Dwaj wrocławscy aktywiści przygotowali projekt ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Trwa zbiórka podpisów pod projektem. Aby trafił do Sejmu, potrzeba ich 100 tys.

Projekt napisali aktywista i społecznik Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. 

Reklama

"Ma on umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli" - powiedział Wagner.

Dodał, że obecne regulacje to uniemożliwiają. "Parę lat temu próbowała to zrobić Częstochowa. Skończyło się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który orzekł, że obecne prawo na to nie pozwala" - powiedział.

Aktywiści chcieli wprowadzić pilotażowo takie rozwiązanie również we Wrocławiu. Tu też urzędnicy powiedzieli, że na gruncie obowiązującego prawa, nie da się tego zrobić. "Stąd nasz pomysł na napisanie projektu ustawy, który to umożliwi" - powiedział Wagner.

Podkreślił, że według regulacji zawartych w przygotowanym projekcie samorządy będą mogły wprowadzić szczepienia jako jedno z punktowanych kryteriów przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. "Podobnie jak kryterium miejsca zamieszkania, rozliczania podatków, liczby rodzeństwa czy niepełnosprawności dziecka" - wyliczał Wagner.

Dodał, że celem nowych regulacji jest przede wszystkim profilaktyka. "Dziś na świecie mamy ponad 40 tys. zachorowań na odrę, a to tylko jedna z chorób. Wolimy zapobiegać, niż później leczyć" - mówił.

Wagner zwrócił również uwagę, że w projekcie są regulacje umożliwiające zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeśli są do tego przeciwwskazania medyczne. "Każdorazowo takie przeciwwskazanie będzie dokładnie weryfikowane" - dodał.

Aktywiści chcą zbierać podpisy pod projektem w niedziele na wrocławskim rynku. 

Piotr Doczekalski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje