Zatoka Gondoli we... Wrocławiu!

W otwartej we Wrocławiu Zatoce Gondoli można od soboty wypożyczać kajaki, łodzie wiosłowe i motorówki.

Jest to pierwsza z serii czterech przystani, które utworzą w mieście trasę wycieczkową na Odrze.

Reklama

Zatoka Gondoli znajduje się przy ul. Purkyniego, pomiędzy Muzeum Narodowym i Wzgórzem Polskim w miejscu ujścia dawnej Fosy Miejskiej do Odry. Jest to przystań z wypożyczalnią kajaków oraz łodzi wiosłowych i motorowych, a powstała przy współpracy Urzędu Miasta Wrocław ze Stowarzyszeniem "Drzwi do Europy".

Jak powiedział w sobotę Wojciech Nowak ze stowarzyszenia "Drzwi do Europy", pomysł utworzenia Zatoki jest powtórzeniem tego, co działo się w mieście przed II wojną światową. "Dokładnie w tym miejscu Niemcy wypożyczali dawniej sprzęt wodny. Co więcej, rada miasta zwróciła się nawet do Wenecji o możliwość używania gondoli i otrzymała takie pozwolenie; dlatego też zdecydowaliśmy się na taką nazwę" - mówił Nowak. Miejsce w 2006 r. zostało udrożnione i odnowione.

Obiekt będzie otwarty od 1 kwietnia do 30 października, jednak sezon może zostać skrócony przy złej pogodzie. Łodzie można wypożyczać od poniedziałku do piątku w godz. od 12.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00.

Jak powiedział Nowak, do korzystania ze sprzętu, nie będą potrzebne żadne specjalne uprawnienia. "Nawet motorówki mają silniki na tyle małych, że każda osoba pełnoletnia może je wypożyczyć, jeśli tylko zastosuje się przepisów bezpieczeństwa" - dodał.

Celem powstania Zatoki jest m.in. propagowanie wśród mieszkańców Wrocławia aktywnego wypoczynku, ze szczególnym uwzględnieniem rekreacyjnych walorów Odry. Wypożyczalnia w Zatoce Gondoli jest pierwszym obiektem tego typu w ramach współtworzonej przez Biuro Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miasta sieci wypożyczalni na tzw. Szlaku Gondoli. W ciągu kilku tygodni mają się pojawić w mieście 4 podobne miejsca, a otwarta w sobotę Zatoka będzie główną i pierwszą przystanią na szlaku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy