"Dziennik Polski": Ostatnia chwila na odtworzenie listy żołnierzy AK

70 lat po wojnie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej podejmuje próbę sporządzenia wykazu wszystkich osób, które w szeregach tej formacji walczyły z Niemcami i Sowietami - informuje "Dziennik Polski".

Pierwsza wersja listy ma być gotowa do połowy listopada 2014 r. Mamy nadzieję, że będzie to możliwie najpełniejszy wykaz, bo stworzyć kompletnego się już nie da; jesteśmy spóźnieni o kilkadziesiąt lat - przyznaje Tadeusz Filipkowski z Zarządu ŚZŻAK.

Reklama

I choć wojna zakończyła się ponad pół wieku temu, to wiele rodzin wciąż szuka jakichkolwiek informacji o bliskich działających w podziemiu. Ale związek w wielu przypadkach nie może pomóc, bo wciąż nie ma bazy osób walczących w szeregach AK. Stąd idea powstania listy - tłumaczy dziennik.

Pretekstem do stworzenia wykazu jest przypadająca 13 listopada 2014 r. 75. rocznica powołania Związku Walki Zbrojnej, poprzednika AK. Lista, która trafi do internetu, ma być oparta nie tylko na dokumentach archiwalnych, ale też na publikacjach o AK. Oprócz imienia i nazwiska, daty urodzenia i stopnia zawierać ma także m.in. przydział służbowy i nadane odznaczenia - wymienia "DP".

Dowiedz się więcej na temat: Armia Krajowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje