Szpitale bez umów z NFZ będą leczyć bez zmian

Szpitale w regionie kujawsko-pomorskim, które dotychczas nie podpisały umów z narodowym Funduszem Zdrowia na 2012 rok, będą w styczniu przyjmować pacjentów na dotychczasowych zasadach. NFZ chce do końca stycznia podpisać kontrakty ze wszystkimi placówkami.

Jak poinformowała Barbara Nawrocka, rzeczniczka oddziału NFZ w Bydgoszczy, ze szpitalami, które dotychczas nie zawarły kontraktów na przyszły rok, zostaną podpisane aneksy gwarantujące finansowanie w styczniu na takich zasadach, jakie obowiązywały w 2011 roku.

Reklama

- Jednocześnie ogłosimy konkurs ofert na kolejne 11 miesięcy, licząc od lutego 2012 - dodała.

Propozycja NFZ nie w pełni satysfakcjonuje poszczególne placówki. Jak przypomniała Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, w 2011 roku jeden punkt, służący do "wyceniania" procedur medycznych, wart był 51 zł, a w 2012 roku miał "podrożeć" o złotówkę.

- Placówki, które zdecydują się na podpisanie aneksów na styczeń, dostaną kwotę obliczaną na podstawie starych zasad i tym samym poniosą stratę - podkreśliła Wiecińska.

Kontraktów nie zawarły dotychczas m.in. Szpitale Uniwersyteckie nr 1 i 2 w Bydgoszczy oraz Szpital Miejski w tym mieście, jedne z największych placówek leczniczych w regionie. Do końca grudnia dyrektorom udało się uzgodnić z NFZ tylko umowy dotyczące części oddziałów.

Kontrakt podpisało już Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Dyrektor placówki, Zbigniew Pawłowicz, zamierza jednak w styczniu ponownie przystąpić do negocjacji z NFZ, by uzgodnić, kto ma płacić za leczenie pacjentów spoza województwa.

Od kilku lat szpital onkologiczny toczy spór o finansowanie tej grupy pacjentów (rocznie kosztuje to nawet kilkadziesiąt milionów złotych) z urzędnikami. Placówka oczekuje, że dostanie na ten cel dodatkową pulę pieniędzy, a NFZ uważa, że powinien wystarczyć "podstawowy" kontrakt.

Niezadowolony z zawartej umowy jest także 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. NFZ gwarantuje na przyszły rok placówce większą pulę pieniędzy, ale szpital i tak zamierza procesować się z Funduszem o 3 mln zł, które wydał na oddział intensywnej terapii, ale nie zostały one do tej pory zrefundowane.

Budżet Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ wyniesie w 2012 roku 3 mld 304 mln zł. Kwota do rozdysponowania jest o ok. 300 mln zł wyższa, niż to, czym Fundusz dysponował w 2011 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje