"Akropolis. Rekonstrukcja" premierą Teatru Współczesnego we Wrocławiu

"Akropolis. Rekonstrukcja" w reż. Michaela Marmarinosa będzie najnowszym spektaklem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Premierę, do której trwają ostatnie przygotowania, zaplanowano na 11 grudnia.

"Akropolis. Rekonstrukcja" to sztuka oparta na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Akropolis" (1904) i przedstawieniu Jerzego Grotowskiego, którego premiera odbyła się w 1962 r.

Reklama

Jak powiedział Michael Marmarinos, jego spektakl to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie: co to jest Akropolis? -To przedstawienie jest badaniem tego tematu, próbą zmierzenia się z pytaniem. Zaznaczam jednocześnie, że spektakl nie daje gotowej odpowiedzi - zastrzegł reżyser.

Zaznaczył, że widzowie mogą znaleźć w tej sztuce "jakieś ukryte wskazówki czy konkretne odpowiedzi". Wyjaśnił jednak, że nie należy tego traktować jako głównego znaczenia tytułowego Akropolis, ponieważ tych znaczeń jest wiele. - Mam nadzieję, że każdy z widzów otrzyma szansę znalezienia jakiejś możliwej odpowiedzi, a chociażby desperację nieodpowiedzenia - powiedział reżyser.

Jak podkreślają przedstawiciele Teatru Współczesnego, to przedstawienie jest również próbą "rozszyfrowania, jakie mechanizmy rządzą naszą pamięcią oraz zrekonstruowania narodowej tożsamości - zbiorowej i indywidualnej, zdiagnozowania jej kondycji na koniec 2009 r.".

Akropolis, według etymologicznego znaczenia, to "najwyższy punkt w mieście-państwie". Pojęcie pochodzi od ateńskiego Akropolu, który był najważniejszym centrum kultury i ośrodkiem religijnym starożytnej Grecji od V w p.n.e. Mieściły się tam liczne świątynie - wśród nich Panteon i Teatr Dionizosa. Akropol był w swojej historii zarówno miejscem świętym, jak i fortecą. Miejsce to stanowi jeden z symboli kształtowania się cywilizacji europejskiej.

W przedstawieniu wystąpi siedmiu aktorów Teatru Współczesnego. Muzykę przygotował Piotr Dziubek, a choreografię Leszek Bzdyl.

Michael Marmarinos urodził się w Atenach. Studiował neurobiologię, aktorstwo oraz reżyserię teatralną. Początkowo pracował nad koncepcją chóru w starożytnym dramacie grackim. Wśród ważniejszych spektakli przez niego reżyserowanych znajdują się m.in. "Romantyzm" (1997), "Hymn Narodowy" (2002). Marmarinos wielokrotnie prowadził warsztaty, uczestniczył w sympozjach, kongresach i festiwalach w wielu krajach na całym świecie. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Peloponeskim w Nafplion, prowadzi również gościnne wykłady w Salonikach.

Dowiedz się więcej na temat: Wrocław | rekonstrukcja | Akropolis | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy