"Emigranci"

Narzędzia do rozczytywania rzeczywistości zużywają się szybciej niż tenisówki. Mrożkowscy "Emigranci" prezentują pozorny projekt porozumienia, a zarazem autentyczną wiarę w jego brak. Język braku kompromisu, zwłaszcza po stronie inteligenta, udaje dialektyczne intencje, drażni, prowokuje, by go demaskować, żeby z nim walczyć, żeby nowe projekty tworzyć w opozycji do niego. Zapraszamy do Teatru Łaźnia Nowa!

W ostatniej scenie "Emigrantów", po podarciu banknotów przez XX, gdy AA niszczy notatki do dzieła życia, a z jego piersi wydziera się bolesny krzyk, XX chrapie. Polski chłoporobotnik nie słucha projektu polskiego inteligenta. Brak porozumienia między chłopstwem a szlachtą, potem inteligencją a ludźmi pracy, jest problemem, który dał się już we znaki bronowickim weselnikom Wyspiańskiego, młodopolskim poetom, peerelowskim twórcom sztuki, a dziś nurtuje jednostki szczególnie wyczulone na brak równości, wolności i braterstwa, pragnące żyć w świecie, gdzie naprzeciwko człowieka stoi człowiek, nie tytuł, instytucja, czy urząd.

Reklama

W "Emigrantach" rola społeczna i pochodzenie okazują się być ostatecznie przeciwstawnymi narracjami, nieprzystającymi do siebie projektami, antagonistycznymi rzeczywistościami, w których pogrążeni są bohaterowie. Trudno o wspólny cel, kiedy inna średnica wyznacza horyzont. 

Kim są bohaterowie "Emigrantów" w czasach szybkich pieniędzy, dynamicznych karier, otwartych granic? Czy zdeterminowane pochodzeniem losy ludzkie mogą się dogadać tylko z własnymi odbiciami? Mrożkowski inteligent nie ma skutecznych narzędzi do rozczytywania dzisiejszej rzeczywistości, tak samo jak nie ma ich jego partner. Zresztą, kto je ma? (Może dysponujemy nimi tylko czasami? Na chwilę?) Kto ma wiedzę, ten ma władzę, ale w jakim świecie żyjemy, jeśli jest to wiedza sprzed dekady?

Obsada

Reżyseria: Wiktor Rubin

Dramaturgia: Jolanta Janiczak

Wideo: Sebastian Strama, Marcin Staniszewski

Scenografia i kostiumy: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin

Współpraca scenograficzna: Adriana Makarska

Obsada: Krzysztof Zarzecki, Mariusz Cichoński, Agata Marzec

Terminy

27 września 2013 godz. 19:00 28 września 2013 godz. 19:00

29 września 2013 godz. 19:00

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25

31-977 Kraków

tel. 12 680 23 41

rezerwacja@laznianowa.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje