Książka do dyspozycji wychowawcy

Dlaczego w dzisiejszej szkole nie mówi się publicznie o seksie w toaletach, alkoholu na szkolnym boisku, marihuanie przed klasówką, gejostwie wśród uczniów, kradzieżach i agresji?

Dlaczego te tematy pojawiają się na blogach i tajnych stronach internetowych klas, a nie na lekcjach wychowawczych? Dlaczego w szkołach dobre są jedynie pytania, a odpowiedzi na nie trzeba szukać na ulicy? Dlaczego uczniowie uparcie milczą, a wychowawcy starają się zagadać to głośne milczenie tematami zastępczymi, "wstawianiem gadek z programów"?

Reklama

Te pytania zadaje sobie Dariusz Chętkowskim w swojej książce "L.d.d.w. Osierocona generacja", szukając na nie odpowiedzi w dyskusji z uczniami oraz zaproszonymi gośćmi: znanym pisarzem, działaczką Amnesty International, politycznym vipem oraz reprezentantem związku głuchoniemych.

Z rozważań autora wyłania się wstrząsający obraz dzisiejszego pokolenia nastolatków, osamotnionego i osieroconego przez swoich wychowawców: nauczycieli i rodziców.

"L.d.d.w... jest zapisem przeprowadzonych w ciągu roku 'lekcji do dyspozycji wychowawcy' (l.d.d.w), i szczerze mówiąc zaskoczyłem sam siebie tym, że byłem w stanie wysłuchać tyle o problemach i wątpliwościach młodych ludzi, którzy się sobie samym w mojej obecności zwierzali. Zrozumiałem jedną ważną rzecz: media ukazują nam obraz młodych ludzi jako aspołecznych, wyalienowanych osobników. Ubolewamy nad tym, że młodzi nie zawierają przyjaźni, nie spotykają się ze sobą, że spędzają całe życie w internecie. Tymczasem to my nie stwarzamy im okazji do rozmowy. Po pierwsze - nie dajemy im dobrego przykładu, sami ciągle zaganiani i zapracowani nie mamy czasu dla naszych przyjaciół. Po drugie - nie pozwalamy im się wypowiedzieć. Tymczasem moje doświadczenia pokazują, jak bardzo młodzież pragnie rozmowy z nami i ze sobą nawzajem. Jednak nauczeni, że nikt ich nie słucha, z czasem rezygnują z wszelkich prób i wtedy zostaje już tylko monitor komputera" - pisze o swojej książce Chętkowski.

INTERIA.PL jest patronem medialnym książki. Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie

Przeczytaj relację z czata z Dariuszem Chętkowskim

Dowiedz się więcej na temat: wychowawcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje