Reklama

Reklama

Nagroda za książkę o Kuroniu. "Ileż trzeba było odwagi"

Prof. Andrzej Friszke - historyk, badacz najnowszych dziejów Polski - otrzymał w czwartek w Krakowie Nagrodę im. Jana Długosza, przyznaną po raz 15. za najlepszą książkę humanistyczną. Nagrodę wręczono podczas 16. Targów Książki na gali w Teatrze im. J. Słowackiego.

Jury konkursu uznało, że książka Andrzeja Friszke "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" wydana przez krakowski Znak była najlepsza spośród dziesięciu nominowanych do nagrody publikacji.

Reklama

- KOR był pierwszym w PRL-u jawnym społecznym ruchem opozycyjnym. Ileż odwagi, która miała w tamtych czasach wysoką cenę wolności, trzeba było, aby w ruch ten się włączyć? Myślę, że nagradzana książka oddaje sprawiedliwość tym wszystkim, którzy KOR tworzyli, którzy w jego działalność się włączyli i którzy ponosili konsekwencje tej działalność" - mówił w laudacji prof. Jerzy Wyrozumski.

Jak zauważył, nie przez przypadek postacią tytułową jest Jacek Kuroń, który odgrywał w KOR rolę przywódczą i który za swoją odwagę spotkał się już wcześniej z ciężkimi represjami. Prof. Wyrozumski dodał, że w książce odnajdujemy całą galerię postaci związanych z KOR, jak też z nim zantagonizowanych. - Andrzej Friszke nie tworzy mitu KOR-u. Nie tyle ocenia, ile odsłania jego założenia ideowe i programowe - powiedział prof. Wyrozumski.

Andrzej Friszke po odebraniu nagrody mówił, dlaczego w swojej książce z wielu osób tworzących KOR wyeksponował postać Kuronia. - Nie chciałem nikogo deprecjonować, ale tak prowadzę narrację przez jego osobę. Poza tym był twórcą koncepcji i przekonywał - często z trudem - innych uczestników KOR do pewnych inicjatyw, pomysłów. Była to osoba z wielkim dynamizmem, zdolnością argumentowania, to był lider tego środowiska - wyjaśnił autor publikacji.

Laureat otrzymał 30 tys. zł (ufundowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie) oraz statuetkę autorstwa Bronisława Chromego.

Konkurs ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki, które ukazały się w poprzednim roku kalendarzowym, a które z racji swojego naukowego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.

16. Targi Książki w Krakowie potrwają do niedzieli.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje