"Taniec Delhi" - sztuka Iwana Wyrypajewa w Teatrze Narodowym

Premiera spektaklu "Taniec Delhi", na podstawie sztuki Iwana Wyrypajewa i w reżyserii tego artysty, odbędzię się na deskach Teatru Narodowego w Warszawie w piątek. W spektaklu występują m.in. Karolina Gruszka, Beata Fudalej, Agata Buzek i Kamilla Baar.

Karolina Gruszka, która w spektaklu odtwarza rolę Katarzyny, jest także autorką przekładu tekstu sztuki z języka rosyjskiego na język polski. "To mój debiut. Po raz pierwszy tłumaczyłam sztukę, to było spore wyzwanie, ale spodobała mi się praca tłumacza. W trakcie pracy na scenie, nad doskonaleniem tekstu, pomagali mi aktorzy i tłumacz, który tu z nami pracuje" - opowiadała Gruszka.

Reklama

Spektakl "Taniec Delhi" składa się z siedmiu jednoaktówek. Każda przedstawia spotkanie w szpitalnej sali dla odwiedzających; każde ze spotkań związane jest ze śmiercią kogoś bliskiego dla bohaterów. Tytułowy "Taniec Delhi" wykonuje główna bohaterka Katarzyna, jest on jej sposobem na poradzenie sobie z emocjami związanymi ze stratą.

- To współczesny spektakl, z gatunku postmodern. Wykorzystujemy w nim specyficzny sposób gry - wyjątkowo teatralny. (...) Z jednej strony to jest sztuka o teatrze, której akcja rozgrywa się na scenie. To jest też sztuka o tym, że śmierć i życie są ze sobą splecione - opowiadał autor sztuki i reżyser, Iwan Wyrypajew.

- Dla mnie najważniejszą wartością, którą znalazłam w tym tekście jest właśnie to, że ona dotyka tematów dla wszystkich podstawowych - miłości, życia i śmierci. Mówi o nich bardzo otwarcie, bez zbędnych masek i kamuflaży. To jest spektakl o tańcu śmierci i życia - oceniła aktorka.

- Myślę, że może się okazać, że ten spektakl dla każdego widza jest o czym innym. Ta sztuka dotyka tematów ważnych, traktując je w sposób prosty, a jednocześnie bardzo głęboki - uznała Agata Buzek.

W spektaklu występują również Aleksandra Justa, Paweł Paprocki i Modest Ruciński. Autorem scenografii Margarita Ablaeva, kostiumów Katarzyna Lewińska, a choreografii Leszek Bzdyl.

Dowiedz się więcej na temat: Buzek | Karolina Gruszka | spektakl | gruszka | delhi | taniec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje