Reklama

Reklama

V Bukowińskie Spotkania ze Sztuką

Ponad sto osób z Białorusi, Mołdawii, Rumunii i Polski weźmie udział w V Bukowińskich Spotkaniach ze Sztuką, które w piątek wieczorem odbędą się w Przemyślu (Podkarpackie).

Uczestnikami są zarówno Polacy na stałe mieszkający na Białorusi, w Mołdawii i Rumunii, jak i obywatele tamtych krajów. Wśród uczestników Spotkań jest około 20 artystów, w tym także niepełnosprawni.

Reklama

Jak powiedział pomysłodawca imprezy i jej koordynator Marek Pantuła, celem tych spotkań jest integracja mniejszości narodowych poprzez sztukę, ale także przekazywanie kultury i sztuki, w miejscach, gdzie na co dzień one jeszcze nie dotarły.

- Przez cały rok jeździmy do małych wiosek na Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, i tam prezentujemy sztukę: poezję, malarstwo, muzykę. Bywa, że tamtejsi mieszkańcy dopiero wtedy dowiadują się np. kto to był Chopin - mówił Pantuła. Podkreślił też, że w miejscowościach tych najczęściej nie ma żadnego domu kultury, sali widowiskowej, spotkania odbywają się np. w plenerze, a wystawy prezentowane są na płotach.

Spotkania w Przemyślu są podsumowaniem tej całorocznej akcji. Pantuła dodał, że podczas pięciu edycji Bukowińskich Spotkań ze Sztuką, pierwszy raz dotarli z kulturą i sztuką np. do polskich wsi na Bukowinie w Rumunii, w Mołdawii, autonomicznym regionie Mołdawii - Gagauzji, oraz do dzieci Czarnobyla na Ukrainie.

W programie tegorocznej imprezy przewidziano m.in. wystawę fotograficzną z pobytu u dzieci w Czarnobylu, spektakl taneczny, koncerty muzyczne, w tym ludowych piosenek białoruskich i rosyjskich, a także rozmowy i dyskusje.

W piątek Spotkania odbędą się w Przemyskim Centrum Kulturalnym. Natomiast w sobotę uczestnicy jadą do Tyrawy Wołoskiej w Bieszczadach.

Pomysłodawcą imprezy jest przemyślanin Marek Pantuła, urzeczony pięknem Bukowiny i zafascynowany jej mieszkańcami. Pantuła m.in. dostarczał pomoc materialną dla Polaków mieszkających w rumuńskiej Pleszy, niedaleko granicy z Ukrainą. W sierpniu 2005 r. zorganizował tam I Bukowińskie Spotkania ze Sztuką. Przemyska impreza jest ich kontynuacją.

Bukowina to kraina geograficzno-historyczna położona na pograniczu Ukrainy i Rumunii, pomiędzy Karpatami a środkowych Dniestrem. Region ten zamieszkują Polacy,

Żydzi, Ukraińcy, Niemcy i Rumuni. Od 1944 roku Bukowinę podzielono na część północną, należącą do Ukrainy, i południową - do Rumunii.

Dowiedz się więcej na temat: Przemyśl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje