Wnuczka Camusa przedstawiła w Polsce album o dziadku

Elisabeth Maisondieu Camus uczestniczyła w piątek w promocji polskiego wydania albumu o Albercie Camusie. W książce ponad 300 zdjęć dokumentuje życie pisarza od dzieciństwa aż do śmierci. W styczniu minęło 50 lat od wypadku samochodowego, w którym zginął Camus.

- Gdy dziadek zginął, moja mama miała 14 lat. Na całe życie zapamiętała z tamtego dnia szturm dziennikarzy na dom, w którym przebywali z bratem. Został jej z tych wydarzeń uraz i niechęć do prasy oraz zbytniego odsłaniania się w życiu publicznym. Dlatego długo utrzymywała mnie w nieświadomości, kim był mój dziadek. Dopiero gdy miałam dwanaście lat, dotarło do mnie, że był tak znanym pisarzem. W domu też niewiele mówiło się o dziadku, bo wspomnienie o jego śmierci bardzo długo było dla mamy traumą - mówiła Elisabeth Maisondieu Camus.

Reklama

- Z nielicznych wspomnień, jakie przekazała mi mama, wynika, że dziadek był bardzo czułym i troskliwym ojcem. Surowy bywał tylko w sytuacjach, gdy chodziło o naukę, oceny. Mam wrażenie, że miało to związek z jego pochodzeniem, z tym, że sam ciężko pracował na to, co w życiu osiągnął, i chciał przekazać dzieciom, jak bardzo nauka jest ważna. Więcej opowiadali przyjaciele dziadka, ale najczęściej były to historie o jego wielkim powodzeniu u kobiet, o tym, jak je uwodził. Dziadek nie był przystojny, ale widocznie miał w sobie coś szczególnego, pociągającego. Wiem, że uwielbiał sport, jako dziecko chciał być piłkarzem. Kochał też tańczyć - wspominała wnuczka Camusa.

Album "Albert Camus. Samotny i solidarny" przygotowała matka Elisabeth Maisondieu - Catherine Camus w formie ilustrowanej opowieści o pisarzu. Ponad 300 fotografii dokumentuje drogę życia Camusa od wczesnego dzieciństwa w Algierii po ostatnie dni. Są tu zarówno zdjęcia z oficjalnych uroczystości, w których brał udział, jak też i mniej znane fotografie w otoczeniu rodziny i przyjaciół, wśród których było wielu wybitnych artystów tamtej epoki jak Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Pablo Picasso.

W albumie są też zdjęcia fragmentów maszynopisów i rękopisów Camusa, jego artykułów, także z podziemnej francuskiej prasy lat okupacji. Obok fragmentów najbardziej znanych dzieł Camusa jak "Dżuma", "Upadek", "Obcy" czy sztuk teatralnych jak "Kaligula", "Stan oblężenia" w albumie znalazły się fragmenty nigdy dotąd niepublikowanych w Polsce dzienników, które Camus prowadził od 1935 roku do samej śmierci. Album ukazuje się jednocześnie w kilku wersjach językowych. Polską opublikowało wydawnictwo Studio Emka.

W styczniu minęło 50 lat od śmierci Alberta Camusa, laureata nagrody Nobla z 1957 roku. Prezydent Sarkozy wystąpił z tej okazji z inicjatywą przeniesienia grobu pisarza z wiejskiego cmentarzyka w Lourmarin w Prowansji do Panteonu. Propozycja wzbudziła kontrowersje, a także opór rodziny pisarza, która podkreślała, że autor "Dżumy" nie szukał zaszczytów. Sprawa na razie nie doczekała się rozstrzygnięcia.

Dowiedz się więcej na temat: kultura | 50+ | Życie | dziadek | Aż do śmierci | wnuczka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje