Reklama

Reklama

PO i PiS razem w Lublinie

Poparcie kandydata PO w drugiej turze wyborów na prezydenta Lublina, w zamian za stanowisko marszałka województwa lubelskiego dla PiS - uzgodnili przedstawiciele obu partii na Lubelszczyźnie. W sobotę podpisali list intencyjny dotyczący zawarcia umowy koalicyjnej.

Umowa ma zostać w całości wynegocjowana do środy. Przewodniczący PiS na Lubelszczyźnie Stanisław Michałkiewicz oraz szef PO w tym regionie Janusz Palikot zgodnie deklarowali na konferencji prasowej, że rozmowy toczą się łatwo i umowa na pewno zostanie zawarta. Do uzgodnienia - jak zapewniali - pozostały już tylko szczegóły.

Reklama

Umowa koalicyjna dotyczyć ma podziału władzy i współpracy w ratuszu i radzie miejskiej w Lublinie oraz w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Może być rozszerzona na inne ugrupowania, z którymi też toczą się rozmowy.

- Rozmawiamy z LPR i Samoobroną, staramy się zebrać w koalicji jak największą grupę radnych - powiedział Michałkiewicz.

- Rozmawiamy ze wszystkimi. Z jednymi chętnie, z drugimi mniej chętnie. Oś i podstawa tego porozumienia została ustalona i to jest PO i PiS. Wszystkie inne partie czy osoby, które dołączą do tego porozumienia, nie zachwieją tymi podstawowymi ustaleniami - podkreślił Palikot.

- Będzie nam trudniej i będziemy skłonni do bardziej twardego negocjowania z Samoobroną niż z PSL czy z LPR, ale nic nie jest wykluczone - dodał szef PO.

Obie partie poprą w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydata PO Adama Wasilewskiego, który będzie rywalizował o fotel prezydenta z kandydatką lewicy Izabellą Sierakowską.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie marszałkiem województwa. Lubelska prasa spekulowała, że może nim zostać ustępujący, prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski z PiS. Zaprzeczył temu Palikot. - Na pewno marszałkiem nie zostanie Andrzej Pruszkowski, myśmy przy tym obstawali - zaznaczył.

Pruszkowski był przez dwie kadencje prezydentem Lublina. Zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich; wszedł do sejmiku wojewódzkiego. Był wielokrotnie krytykowany przez Platformę podczas kampanii wyborczej.

Pierwsze miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Lublinie zajęła Sierakowska, która zdobyła 28.777 głosów; drugi był Wasilewski - 27.297 głosów. Pruszkowski zdobył 23.521 głosów.

W 33-osobowym Sejmiku Województwa Lubelskiego PiS zdobył 11 mandatów, PO - 6, PSL - 8, Samoobrona - 4, Lewica i Demokraci 3, LPR - 1. W 31-miejscowej radzie Lublina PiS ma 12 mandatów, PO - 11, Lewica i Demokraci - 6, LPR - 2.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje