Zielona Góra: Zdewastowano pomnik upamiętniający synagogę

Policja poszukuje sprawcy, który pomalował obelisk upamiętniający miejsce, w którym niegdyś stała spalona przez Niemców w 1938 roku synagoga – poinformowała PAP Małgorzata Stanisławska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Według relacji świadka, ktoś przekreślił wyrytą na obelisku gwiazdę Dawida i napisał "Jude raus".

"Wstępnie postępowanie zostało wszczęte z artykułu 256 Kodeksu karnego mówiącego o odpowiedzialności za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Przewiduje on karę do dwóch lat pozbawienia wolności dla sprawców takiego przestępstwa" - powiedziała PAP Stanisławska.   

Reklama

Policja nie otrzymała formalnego zgłoszenia o tym incydencie. Sprawą zajęła się z urzędu po tym, jak informacja ukazała się na jednym z portali internetowych.  

Policjanci dotarli do mężczyzny, który ujawnił napis, następnie przyjęto od niego zawiadomienie i został przesłuchany. Przeprowadzono także oględziny obelisku.  

"Napisy na tablicy są już niewidoczne. Zanim świadek je wytarł, widoczne były cztery litery. Według jego relacji litery te mogły pochodzić z napisu 'Jude raus''"- dodała Stanisławska.  

Internauta przekazał na swoim profilu, że na kamieniu upamiętniającym miejsce, w którym stała niegdyś synagoga, ktoś napisał "Jude raus" i przekreślił wyrytą na obelisku gwiazdę Dawida.  

Synagoga w Gruenbergu (obecnie Zielona Góra) została spalona podczas "Nocy Kryształowej" 10 listopada 1938 r. W miejscu, gdzie stała znajduje się teraz kamień z napisem: "W tym miejscu stała synagoga zniszczona przez nazistów 9/10 XI 1938".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje