21. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

24 czerwca rozpocznie się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej. Impreza co roku przyciąga do Krakowa tysiące turystów i nie tylko... To dobry czas by przypomnieć krakowianom o wieloletniej obecności Żydów w mieście oraz ich wpływie na rozwój kultury. Festiwal potrwa do 3 lipca.

Festiwal Kultury Żydowskiej jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie. W ciągu kilku dni na krakowskim Kazimierzu spotkać można sławnych Żydów, posłuchać muzyki klezmerskiej, a nawet pouczyć się języka jidysz.

Reklama

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1988 roku. Miał on ogromne znaczenie dla rozwoju dialogu polsko-żydowskiego. Od tej pory, co roku na ulicy Szerokiej spotykają się ludzie z całego świata, ciekawi historii i kultury żydowskiej.

Koncerty, wykłady, wystawy...

W tym roku Festiwal Kultury Żydowskiej rozpocznie się 24 czerwca o godz. 20:00 "powitaniem Szabatu" w Synagodze Tempel. W trakcie kolejnych dni można będzie obejrzeć liczne wystawy i filmy (m.in. 30 czerwca wyświetlony zostanie film "Irena Sandlerowa. W imieniu matek" - po projekcji wręczona zostanie nagroda im. Ireny Sandlerowej przyznawana przez Taube Foundation for Jevish Life and Culture).

Podczas festiwalu odbędzie się kilka wykładów (m.in. na temat kuchni żydowskiej) i konferencji (tematem jednej z nich będzie: "Jak uczyć o Holokauście kolejne pokolenia"). Ponadto będzie można zwiedzić "Żydowski Kraków", "Synagogi Kazimierza", "Dawne Getto na Podgórzu", cmentarze itp. Organizatorzy zapraszają również do wzięcia udziału w warsztatach języka jidysz oraz hebrajskiego, oraz nauki tańca żydowskiego oraz śpiewu chasydzkiego.

Każdy znajdzie coś dla siebie

W niedziele 25 czerwca o godzinie 12:00 odbędzie się ceremonia wręczenia Medali Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, zorganizowana przez ambasadę Izraela w Polsce.

Codziennie odbywać się będą liczne koncerty, podczas których m.in. usłyszymy takich artystów jak: MuLaKuŻ - Shofar, Banzion Miller, Alberto Mizrahi, Israel Rand, The Halleluya Choir, Kabara Instrumental Band, The Sway Machinery, Paul Brody, Leilah Broukhim's Dejando Huellas - Traces...

Najbardziej znanym punktem Festiwalu jest koncert "Szalom na Szerokiej", który odbędzie się w sobotę 2 lipca.

Wśród wykonawców m.in. Yemen Blues - Ravid Kahalni i Abraham Inc. Festiwal zakończy się w 3 lipca koncertem Leopolda Kozłowskiego i przyjaciół.

Bogata oferta festiwalu, wśród której znajdziemy propozycje zwiedzania z przewodnikiem żydowskich zakamarków Krakowa, warsztaty śpiewu, tańca, językowe, a także szeroki wybór konferencji, wykładów, projekcji filmów i koncertów sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pełny program festiwalu na stronie www.jewishfestival.pl.

Małgorzata Baranik

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje