Budynki w Krakowie i Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie

Dwie polskie realizacje architektoniczne: Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach zwyciężyły w prestiżowym konkursie na najlepszy budynek 2012 roku organizowanym przez portal ArchDaily.

Małopolski Ogród Sztuki, zaprojektowany przez krakowskie biuro Ingarden & Ewě Architekci, zwyciężył w kategorii "Kultura", a katowickie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka wygrało w kategorii "Muzea i Biblioteki". Gmach zaprojektowany został przez Dariusza Hermana oraz Piotra Śmierzewskiego z pracowni HS99 z Koszalina.

Reklama

W rozstrzygniętym w ostatnich dniach konkursie "Building of the Year Awards 2012" użytkownicy największego na świecie internetowego serwisu architektonicznego ArchDaily oddali w sumie 70 tysięcy głosów.

Otwarty w październiku zeszłego roku Małopolski Ogród Sztuki jest wielofunkcyjnym i interdyscyplinarnym centrum kultury. Powstał dzięki funduszom unijnym na bazie XIX-wiecznej ujeżdżalni koni, w której od 1948 roku znajdowały się pracownie techniczne teatru im. J. Słowackiego. Inwestycja realizowana była przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

Pięciokondygnacyjny budynek

Pięciokondygnacyjny budynek, łączący zabytkową zabudowę z nowoczesnymi elementami liczy ponad 4,3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Znajdują się tam m.in.: sala teatralna na 299 miejsc, sala kameralna dla 80 widzów, arteteka, pomieszczenia do zajęć edukacyjnych związanych ze sztuką. Przeszklony dziedziniec - nazwany przez projektantów ogrodem sztuki - został przeznaczony na happeningi i wystawy plenerowe. Budynek został laureatem Nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego na najlepszą architekturę Krakowa.

Budowa MOS trwała 2,5 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 48,23 mln zł, w tym niemal 33,4 mln zł to dofinansowanie projektu ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała kwota 14,83 mln zł pochodziła z budżetu województwa małopolskiego i środków własnych instytucji kultury.

Został już nagrodzony przez prezydenta

Budynek otwartego w październiku zeszłego roku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach został już nagrodzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Grand Prix dla najlepszego budynku XXI w. w Polsce.

Czerwona elewacja minimalistycznego budynku katowickiej biblioteki wpisuje się w przemysłową zabudowę miasta. Światło wpada do wnętrza gmachu przez tysiące okien, które stanowią naturalny wystrój wnętrza budynku. Inwestorem przedsięwzięcia było Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wszystkie książki zostały wyposażone w chipy

Na półkach o długości 54 km, w tej jednej z najnowocześniejszych placówek w kraju znajduje się ok. 800 tys. książek. Księgozbiór pochodzi z bibliotek obu uczelni. Wszystkie książki zostały wyposażone w chipy elektroniczne, z czego ok. 340 tys. z nich zostało wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia, aby można było z nich korzystać bez udziału bibliotekarza - wziąć z półki, przejrzeć na miejscu bądź wypożyczyć.

Koszt inwestycji to ok. 79,5 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Poza UE i uczelniami projekt współfinansowały również samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje