Dzieci w Krakowie częściej chorują na astmę

Dzieci w Krakowie częściej cierpią na astmę. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez lekarzy z tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Astmy.

W całym kraju na astmę cierpi około 4 procent dzieci i dorosłych. "W Krakowie najmłodsi cierpią na to schorzenie trzykrotnie częściej niż w innych częściach Polski" - mówi profesor Ewa Czarnobilska z Zakładu Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Badania pokazay, że aż 12 procent 7-, 8- latków ze wszystkich krakowskich szkół ma objawy astmy oskrzelowej. Jak przekonuje profesor Czarnobilska, powodem może być zanieczyszczenie powietrza i wiszący nad Krakowem smog. Według badań, na astmę częściej chorują dzieci, które mieszkają bliżej ruchliwych dróg.

Co drugie dziecko mieszkające w Krakowie jest na coś uczulone, a to właśnie nieleczenie alergii najczęściej jest przyczyną astmy.

Przez ostatni rok w Krakowie lekarze przebadali 7,5 tysiąca dzieci w wieku 7-8 lat oraz młodzież mającą 16-17 lat. Badania profilaktyczne zostały sfinansowane przez krakowski Magistrat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy