Gwałt w ośrodku: 17-latka usłyszała zarzuty

Sąd Rejonowy w Brzesku (woj. małopolskie) aresztował na trzy miesiące 17-letnią podopieczną Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Nastolatka była poszukiwana w związku z udziałem w zbiorowym gwałcie na 15-latce i buncie w ośrodku.W placówce dochodziło do licznych aktów przemocy, a wychowankowie znęcali się nad ofiarą gwałtu już wcześniej. Teraz usłyszeli zarzuty.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Bożena Owsiak, poszukiwana nastolatka sama zgłosiła się w niedzielę na policję.

Reklama

Sprawa dotyczy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze, w którym 11 listopada zgwałcona została 15-letnia dziewczyna, a dzień później doszło do burdy z udziałem wychowanków.

Sama zgłosiła się na policję

Zatrzymano czterech chłopców w wieku od 14 do 17 lat, podejrzewanych o udział w gwałcie, oraz cztery dziewczyny w podobnym wieku, które niszczyły mienie ośrodka. Po tych zdarzeniach samobójstwo chcieli popełnić 16-latek, podejrzewany o udział w zgwałceniu koleżanki, oraz przebywająca w ośrodku 14-latka.

Poszukiwana była 17-letnia dziewczyna, która uczestniczyła w zdarzeniu i uciekła z ośrodka.

Prokuratura zarzuciła jej w poniedziałek, że wspólnie z czterema chłopcami, w tym trzema nieletnimi, używając przemocy, grożąc pobiciem i pozbawieniem życia, doprowadziła 15-letnią wychowankę do obcowania płciowego.

Znęcali się fizycznie nad 15-latką

Kolejny zarzut postawiony 17-latce dotyczy znęcania się fizycznego nad 15-latką, wspólnie z trzema innymi nieletnimi dziewczynami. Polegało to m.in. na szarpaniu, biciu, przytapianiu w muszli klozetowej, grożeniu pozbawieniem życia i poniżaniu godności osobistej, m.in. poprzez rozebranie w obecności innych osób i dotykanie.

Ponieważ ukończyła ona 17 lat, będzie odpowiadała przed sądem jak dorosła. Grozi jej kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Odpowie przed sądem jak dorosła

Jak powiedziała Owsiak, 17-latka przyznaje się jedynie do tego, że dwukrotnie, niegroźnie uderzyła poszkodowaną.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze powstał 2 września. Policja interweniowała tam prawie 50 razy. Obecnie przebywa w nim ponad 40 podopiecznych.

W piątek małopolski kurator oświaty podpisał wniosek o zamknięcie ośrodka. Został on wysłany do starosty brzeskiego, ministerstwa edukacji, sądu i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje