Reklama

Reklama

Krajobraz po gwałtownych burzach w Małopolsce

Podtopione i pozbawione prądu domy, zalane ulice i garaże, uszkodzone drogi oraz spore utrudnienia komunikacyjne w Krakowie - to efekt gwałtownych ulew, które przeszły w niedzielę wieczorem nad Małopolską. Synoptycy ostrzegają - gwałtowne burze mogą pojawić się także w poniedziałek.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w okolicach Michałowic, Proszowic i Wawrzeńczyc. Tam woda wdarła się do piwnic i garaży, zalała podwórka.

Reklama

W gminach Dąbrowa Tarnowska i Igołomia-Wawrzeńczyce ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, a w gminie Olesno pogotowie przeciwpowodziowe. Do zalań i podtopień doszło zarówno w samym Krakowie jak i w powiecie krakowskim, brzeskim, proszowickim i dąbrowskim.

Woda wdarła się do garaży i piwnic

W Krakowie w wyniku ulewnych opadów deszczu wystąpiły zalania i podtopienia w rejonie ulic: Kuśnierska, Stopki, Glinik, Wadowska, Godebskiego, os. Lubocza, Lotnicza, Płaska, Ostafina, Obwodowa, Kantorowicka, Pysocice, Sawy-Calińskiego, Zesławice, Jeziorny, Morcinka, Burzowa, Spławy, Sitwiny, Wyciąska, Podstawie, Ptaszyckiego, Zesławice, Zakładowa, Mistrzejowicka, Łowińskiego.

W powiecie krakowskim w wyniku opadów najbardziej ucierpiały gminy: Michałowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca i Zielonki. Wystąpiły tam liczne podtopienia, zalane zostały budynki mieszkalne i gospodarcze. W gminie Igołomia-Wawrzeńczyce woda wystąpiła z rowów melioracyjnych, powodując podtopienia budynków mieszkalnych, gospodarczych i upraw, uszkodziła też drogi gminne. W nocy na terenie całej gminy wystąpiły przerwy w dostawie prądu, nieprzejezdna była droga krajowa nr 79 w miejscowości Złotniki, jednak obecnie nie powinny występować już utrudnienia w ruchu). W gminie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Z kolei powiecie brzeskim z powodu deszczu częściowo zalana została ul. Krakowska (droga nr 964); w Szczurowej przejazd nią jest utrudniony. Podtopionych zostało też kilka posesji w gminach Szczurowa i Borzęcin.

W powiecie dąbrowskim w gminie Dąbrowa Tarnowska ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, a w gminie Olesno wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Z powodu gwałtownego deszczu nieprzejezdna jest też droga wojewódzka nr 775 Nowe Brzesko - Bochnia w miejscowości Nowe Brzesko w powiecie proszowickim . Na drodze krajowej nr 79 Kraków - Sandomierz w miejscowości Śmiłowice ruch odbywa się wahadłowo.

Komunikacyjne problemy mieszkańców Krakowa

Nawałnica wywołała spore utrudnienia komunikacyjne w Krakowie. Zamknięty został m.in. przejazd pod wiaduktem kolejowym na ulicy Prądnickiej. Z kolei w przejeździe pod rondem Mogilskim utknął tramwaj. Z powodu podtopień ulic skrócone zostały trasy kilku linii autobusowych MPK. Pojazdy miejskiego przewoźnika nie docierały m.in. do Wadowa (linie 110, 117, 252) i Ruszczy. Z kolei autobusy, których stała trasa przebiega ul. Prądnicką, zostały skierowane na trasy objazdowe - ul. Wrocławską, Wybickiego i dr. Twardego.

Zalania spowodowały utrudnienia szczególnie w okolicach osiedli Wadów i Ruszcza. Obecnie zamknięta jest ul. Makuszyńskiego w kierunku ul. Kocmyrzowskiej. Nie pracuje Zakład Uzdatniania Wody Dłubnia. Na szczęście nie powoduje to przerw w dostawie wody, ponieważ jest ona dostarczana z Zakładu Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach.

Szczegółowa prognoza pogody na 19 i 20 lipca

Północna Europa oraz Wyspy Brytyjskie znajdują się w zasięgu niżów z frontami atmosferycznymi. Na pozostałym obszarze kontynentu dominuje wyż z centrami nad Atlantykiem i Niziną Szczecińską.

Polska jest w zasięgu tego wyżu. Tylko początkowo na wschodzie zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym. Z zachodu napływa chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek na zachodzie i północnym zachodzie Polski pogodnie, zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze początkowo zachmurzenie duże i miejscami, zwłaszcza w części wschodniej i południowej kraju, jeszcze opady deszczu. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe burze. W drugiej części dnia od zachodu postępujące do dzielnic centralnych przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 23 do 26 st. C, chłodniej jedynie nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich, tam od 20 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków północnych. W rejonach burz wiatr dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h.

Burze i opady zwłaszcza na wschodzie kraju

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na krańcach południowo-wschodnich Polski oraz w Tatrach początkowo pochmurno i miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 11 st. C miejscami na zachodzie do 15 st. C na wschodzie. Wiatr przeważnie słaby zmienny, na wschodzie kraju jeszcze umiarkowany z kierunków północnych.

We wtorek, przez większą część dnia, na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, ale stopniowo od południowego wschodu kraju wzrost zachmurzenia do dużego i miejscami, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie i Mazowszu pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna przeważnie od 24 do 27 st. C. Jedynie w części południowo-wschodniej kraju cieplej: od 28 do 30 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni i wschodni. W rejonach burz wiatr dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h.

W Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w drugiej części dnia. Początkowo możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

W nocy pogodnie. Temperatura minimalna 15 st. C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna 26 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje