Kraków: Hale, tramwaj i parkingi

Zakończenie budowy stadionu Wisły, ronda Ofiar Katynia i linii tramwajowej łączącej ul. Brożka z Kampusem UJ, rozpoczęcie budowy hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach, nowej hali Wisły, podziemnych parkingów oraz kontynuacja wznoszenia Centrum Kongresowego - to najważniejsze zadania Krakowa na ten rok.

Na takie przedsięwzięcia, jak przykładowo kładka łącząca Kazimierz z Ludwinowem czy przebudowa placów Wolnica i Nowego nie ma w budżecie pieniędzy.

Reklama

Ostatnio miasto podało, że chciałoby oddać gotowy stadion Wisły na 15 marca. Termin zakończenia inwestycji już jednak kilkakrotnie się przesuwał.

W połowie roku planowane jest oddanie trzypoziomowego ronda Ofiar Katynia. Zakończenie inwestycji opóźni się więc o pół roku. Na koniec roku przewidywane jest zakończenie budowy linii tramwajowej na Ruczaj, a także estakady w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich.

Wielkie nadzieje i obietnice

- Jest szansa na to, że budowa hali widowiskowo-sportowej rozpocznie się nawet jeszcze w tym miesiącu - informuje Bartłomiej Cieciak, prezes Agencji Rozwoju Miasta, która odpowiada za budowę obiektu na 15 tys. widzów. Inwestycji za ok. 360 mln zł nie udało się rozpocząć w zeszłym roku, chociaż rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę. Pod koniec minionego roku, w powtórzonym przetargu, wpłynęła oferta na finansowanie inwestycji złożona przez bank PKO BP. Jest nadzieja, że umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.

W grudniu wpłynęła także jedna oferta w powtórzonym przetargu na operatora hali, którą złożyło Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest ono zainteresowane organizacją imprez kulturalnych. ARM musi jeszcze znaleźć operatora imprez sportowych. Bartłomiej Cieciak zaznacza, że to już jednak nie wstrzymywałoby rozpoczęcia budowy.

Rozstrzygną konkursy, powstaną projekty

W połowie tego miesiąca ma zostać natomiast rozstrzygnięty konkurs na koncepcję nowej hali Wisły na ok. 4 tys. widzów. Później powstałby projekt budowlany. - Chcemy, aby inwestycja ruszyła jesienią - mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

W ramach budowy Centrum Kongresowego wykonywana jest obecnie ścianka szczelinowa. - W połowie roku chcemy rozpocząć kolejny etap, a więc wznoszenie obiektu - deklaruje Anna Biziorek, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji. Dodaje, że w przypadku podziemnych parkingów najbardziej zaawansowane są negocjacje dotyczące budowy obiektu pod skrzyżowaniem al. Focha oraz al. 3 Maja - ta inwestycja ma największe szanse na rozpoczęcie.

W drugiej kolejności pod względem zaawansowania jest przetarg na wyłonienie koncesjonariusza na budowę trzech następnych parkingów: pod placem Biskupim, pod placem u zbiegu ul. Dietla i Wielopole i naziemnego przy skrzyżowaniu ul. Zamoyskiego i Warneńczyka. Miasto chciałoby również rozpocząć budowę parkingu podziemnego "Nowy Kleparz".

Pod warunkiem wyłonienia koncesjonariusza w tym roku mogłaby się również rozpocząć budowa Ratusza Miejskiego.

TYM

piotr.tymczak@dziennik.krakow.pl

Czytaj więcej:

Gotowy szpital czeka

Nowy budżet i pensja dla burmistrza

Czekali i mają wodociągi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje