Reklama

Reklama

Kraków: Obrus z koronacji Augusta II Mocnego na sprzedaż

Ten wiekowy materiał leżał na stole podczas koronacji Augusta II Mocnego. Kilka dni temu zabytek trafił do jednego z krakowskich antykwariatów. Przyniósł go prywatny kolekcjoner. Za płótno żąda 150 tysięcy złotych. W Polsce na razie chętnych nie ma, niewykluczone więc, że owa zabytkowa tkanina zostanie sprzedana za granicę.

Obrus jest ogromny: ma 3 metry długości i 1,8 m szerokości. Utkany jest z białego lnu. Można na nim zobaczyć wzory przedstawiające XVII-wieczny Kraków oraz sylwetki rycerzy w pełnym rynsztunku. W komplecie, wraz z obrusem jest sześć XVII-wiecznych serwet.

Reklama

Niestety, niewiele osób stać na tak duży wydatek. - To zbyt wygórowana cena - usłyszeliśmy w muzeum na Wawelu, które oczywiście chętnie widziałoby królewski obrus w swoich zbiorach, ale nie ma pieniędzy na taki wydatek.

Kto zatem wysupła z kieszeni taką sumę? Jak udało się ustalić naszemu reporterowi, kupnem tkaniny zainteresowany jest pewien niemiecki kolekcjoner. Antykwariusz Janusz Pawlak powiedział RMF, że jeśli w ciągu kilku dni nie znajdzie się kupiec zabytkowego materiału, kolejne dzieło sztuki zostanie wywiezione za granicę.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje