Kraków rozpoczął obchody 750-lecia lokacji

Wykonanie nowej kantaty Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka "Zakochani w Krakowie" zainaugurowało w piątek wieczorem obchody 750. rocznicy lokacji Krakowa.

Utwór napisany specjalnie z tej okazji zaprezentowano podczas plenerowego koncertu na Rynku Głównym.

Reklama

Główne obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim trwać będą od 1 do 10 czerwca. W tym czasie na Rynku Głównym odbędzie się dziesięć dużych koncertów. Gwiazdą jubileuszu będzie Ennio Morricone, który wystąpi w Krakowie 7 czerwca. Na wszystkie koncerty organizowane w ramach jubileuszu wstęp będzie wolny. Większość z nich pokaże TVP.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że za pięć dni minie dokładnie 750 lat, kiedy książę Bolesław Wstydliwy na polach wsi Kopernia nadał miastu Kraków przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. - Nie oznacza to oczywiście, że Kraków ma 750 lat, bo jest miastem o kilkaset lat starszym - zaznaczył prezydent. - Przywilej ten miał jednak bardzo wielkie znaczenie, oznaczał bowiem nadanie nowego kształtu urbanistycznego miasta, oznaczał przywileje sądowe, a przede wszystkim oznaczał rozpoczęcie działalności samorządu. Z tej też przyczyny dla uczczenia tej dalekowzrocznej decyzji księcia postanowił samorząd krakowski uroczyście obchodzić 750-lecie tej daty - dodał Majchrowski.

Widzowie, którzy przyszli wysłuchać kantaty "Zakochani w Krakowie" wypełnili zachodnią część Rynku Głównego. Według szacunków policji było ich około 15 tysięcy. Artyści wystąpili na scenie, której scenografia nawiązywała do gotyckich budowli Krakowa.

Napisane przez Zbigniewa Książka libretto "Zakochani w Krakowie" nawiązuje do historii miasta od czasów jego powstania, poprzez okresy świetności i upadku, aż po czasy współczesne. Od strony formalnej dzieło nawiązuje do formy kantaty, gdzie recytatywy (tekst deklamowany przez narratora - w tej roli Jan Nowicki) przedstawiające akcję utworu, przeplatają się z ariami (piosenki) i chórami (kuplety). Piosenki i kuplety są równocześnie humorystycznymi komentarzami do faktów historycznych podawanych przez narratora.

Warstwa dźwiękowa z udziałem sześciu solistów, chóru Pro Musica Mundi oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Krakowskiej, odwołuje się do tradycji muzyki związanej z kapelą królewską na Wawelu. Utwór trwa około 100 minut, składa się na niego 19 pieśni.

- Ten utwór jest dla publiczności, dla Krakowa, a ich radość będzie dla mnie nagrodą. Bardzo lubię duże plenerowe koncerty, bo publiczność tworzy z zespołem jeden wspólny organizm, obie strony przekazują sobie swoją energię - mówił przed koncertem Piotr Rubik.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy