Lekarz z Krakowa opuścił jednostkę

Doktor Jacek Lorkowski ze szpitala uniwersyteckiego w Krakowie po siedmiu godzinach szkolenia opuścił jednostkę. Został tam wezwany w nagłym trybie. Nie ujawnia, na czym polegało szkolenie; powołuje się na tajemnicę wojskową.

Lekarz do jednostki przyszedł z małą teczką. Placówka, do której trafił doktor, na pierwszy rzut oka nie robi specjalnego wrażenia. Znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta, przy brzegu Wisły:

Reklama

Posłuchaj:

Uważam, że jest to akcja polityczna. Klęski żywiołowej nie ma. Ja nie widzę powodu do takiej decyzji, tym bardziej, że nie była to decyzja z długoplanowym wyprzedzeniem - mówił przed szkoleniem lekarz, komentując otrzymanie karty powołania. Posłuchaj:

Lorkowski podkreślił, że - pomimo akcji strajkowej - codziennie przyjmował wielu pacjentów z zagrożeniem życia i zdrowia.

Bezterminowy strajk lekarzy trwa od 21 maja. Lekarze domagają się m.in. wyższych płac i zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia - do 5 proc. PKB w 2008 r. i 6 proc. PKB w 2009 r. (obecnie jest to 4 proc.) oraz prywatyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W piątek Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podjął uchwałę, w której mówi o zaostrzeniu protestu tak, by stał się uciążliwy dla administracji, a także - o przeprowadzeniu do 30 maja ankiet w szpitalach ws. gotowości lekarzy do masowych zwolnień z pracy. Od dziś specjaliści w całym kraju mają brać urlop na żądanie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje