O. Leon Knabit nagrodzony "Laurem Krakowa XXI w."

"Laur Krakowa XXI w." otrzymał w środę ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, autor książek i programów telewizyjnych. Nagroda ta przyznawana jest od 2001 r. przez kapitułę, w której są przedstawiciele nauki, kultury i biznesu.

O. Leon Knabit został nagrodzony za to, że łączy w pracy "zawodowej, ewangelizacyjnej i swoim zakonnym powołaniu cechy, które budują dobro osobiste i społeczne w nauce, sztuce i biznesie", i za to, że tak wiele dobra daje innym.

Reklama

Uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa. Laureat otrzymał rzeźbę autorstwa Janusza Wątora, którą wręczył mu prezydent miasta Jacek Majchrowski. "Sądzę, że działalność o. Leona będzie nadal znakomicie służyła naszemu miastu" - powiedział prezydent Majchrowski.

Benedyktyn mówił, że bardzo cieszy się z przyznania lauru i prosi Boga, by nie zawiódł tych, którzy darzą go zaufaniem. "Pierwszy raz byłem w Krakowie w 1947 r. jako uczeń liceum z Siedlec. I to wtedy Kraków mnie zafascynował, zauroczył. Nie przypuszczałem, że to królewskie miasto będzie dla mnie tak łaskawe" - powiedział.

O. Leon Knabit urodził się w 1929 r. w Bielsku Podlaskim. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach, w 1953 r. otrzymał święcenia kapłańskie, wstąpił do zakonu benedyktynów w Tyńcu, gdzie w 1963 r. złożył śluby wieczyste. Jest autorem książek, m.in. "O radości", "O odwadze", "Spotkania z wujkiem Karolem", "Sakramenty i co z tego?", "Bóg oszalał z miłości" i opowieści dla dzieci "Dlaczego żyrafa ma długą szyję?".

Do tej pory "Laur Krakowa XXI w." otrzymali m.in. prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Jerzy Wyrozumski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje