Oddychaj poezją w Krakowie

Stowarzyszenie Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1980 zaprasza 6 sierpnia na krakowską Noc Poetów. W ten niezwykły dzień, wieczór i noc legendarni poeci Nowej Fali i ich następcy z pokolenia studentów lat 80. zagoszczą ze swoją dawną i nowszą poezją w kliku miejscach krakowskiego Starego Miasta.

Widowisko plenerowe na Placu Szczepańskim z udziałem czołowych polskich poetów oraz aktorów scen krakowskich odbędzie się 6 sierpnia na Starym Mieście w Krakowie . Pokaz ma uświetnić XXX rocznicę powstania Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Reklama

godz. 15.00 - Plac Szczepański, Planty: Poetyckie Etiudy w Plenerze

Trzy odsłony poezji w miejskim zgiełku przygotowane przez trzech reżyserów: Wiesława Hołdysa, Adama Srokę i Jarosława Tochowicza. Wiersze z drugiego obiegu pojawią się w obiegu pierwszym - na murach ze sznurka i kartonu. Zagrają z nami w chowanego i wyskoczą z magla. Ktoś wykrzyczy je na jarmarku, inny głosem ignoranta całkowicie zakrzyczy. Wariaci, poeci i zwykli ludzie mówić będą jednym wspólnym poetyckim słowem w przestrzeni Cud-Miasta.

godz. 17.00 - Klub pod Jaszczurami: Nowa Fala Razem

W 1968 roku spotkali się tu pierwszy raz. Teraz spotkają się po latach - znowu będzie czytanie wierszy, pojawią się gęste od anegdot i wspomnień rozmowy i Nowa Fala poezji, która da się poznać osobiście. Spotkanie jak dawniej poprowadzi Tadeusz Nyczek. Udział wezmą przedstawiciele nowofalowej grupy poetyckiej "Teraz": Jerzy Kronhold, Jerzy Piątkowski, Stanisław Stabro, Adam Zagajewski oraz ich znajomi poeci: Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Leszek Aleksander Moczulski, czytane będą również wiersze nieobecnych - Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera.

godz. 19.00 - Lizard King: Koncert Podziemie 80/10 i Spotkanie z poetami pokolenia NZS

Buntownicy roku 1980 - niezależni i osobni rebelianci związani z NZS-em. Kiedyś wydawali swoje wiersze w podziemiu, dziś przypomną atmosferę tamtego czasu. Spotkanie wzmocni multimedialny i pełen energii koncert wyreżyserowany przez Jarosława Tochowicza Podziemie 80/10, w którym undergroundowi artyści - Orkiestra Bohatera i grupa Proforma wyśpiewają autonomiczną poezję lat 80.

W spotkaniu prowadzonym przez Marka Mikosa udział wezmą: Krzysztof Dawidowicz, Zbigniew Machej, Marek Marczyk, Jan Organ, Wojciech Pazdur, Jan Polkowski, Wojciech Raduchowski - Brochwicz. Będą też czytane wiersze tragicznie zmarłych: Lecha Sadowskiego i Mirosława Tarasewicza.

godz. 20.00 - Teatr Groteska: Podróż do Krakowa - Spotkanie z twórczością Zbigniewa Herberta

W poezji wszystko jest możliwe. Dlatego w "Podróż do Krakowa" na "Noc Poetów" wybiera się sam Zbigniew Herbert! W reżyserowanym przez Tadeusza Malaka seansie z jego twórczością w Teatrze Groteska autor będzie prezentowany fragmentami nagrań, w spotkaniu wezmą też udział aktorzy Starego Teatru - Zbigniew Kaleta, Tadeusz Malak, Jacek Romanowski, a przy fortepianie zasiądzie Mieczysław Mejza. Autorem muzyki, która będzie towarzyszyć temu niezwykłemu powrotowi Herberta do miasta jego młodości, jest Stanisław Radwan.

godz. 21.00 - Scena przy Pompie, Teatr im. Słowackiego: Korowód Leszka Aleksandra Moczulskiego

Kiedyś Moczulski tworzył teksty największych przebojów Skaldów, dziś Andrzej i Jacek Zielińscy przybędą razem z nim na wyreżyserowany przez Jerzego Zonia wieczór poetycki. Usłyszycie na nim korowód pieśni i piosenek autorstwa Leszka Aleksandra Moczulskiego, z muzyką M. Grechuty, J.K. Pawluśkiewicza, K. Szwajgiera, A. Zielińskiego, a także wierszy i fragmentów poematów autora. Oprócz dwóch słynnych Skaldów występują: Halina Jarczyk, Rafał Dziwisz, Bronisław Maj, Błażej Wójcik i sam mistrz - Leszek Aleksander Moczulski.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie NZS 1980

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje