Pierwsza tego typu wystawa w Polsce

Dziś w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpocznie się cykl wykładów towarzyszących wystawie "Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy". Wystawa jest pierwszą, nie tylko w Polsce, ekspozycją dotyczącą tamtych wydarzeń.

Jak podkreślają organizatorzy, myślą przewodnią wystawy jest pokazanie dzieł artystów - nie tylko plastyków, ale także kompozytorów, pisarzy prześladowanych przez nazistów w latach 1933-45.

Reklama

Na krakowskiej wystawie znalazły się prace między innymi Maxa Pechsteina, Emila Nolde, Maxa Ernsta, a także Georga Grosza.

Natalia Żak z MCK podkreśla, że wystawie towarzyszy bogaty dodatkowy program - między innymi czwartki z awangardą - czyli cykl wykładów na przykład o architekturze i literaturze.

Do wystawy dołączono polski aneks - prace między innymi Jankiela Adlera, Samuela Cyglera, Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Romana Kramsztyka.

Ekspozycję można oglądać do 29 stycznia przyszłego roku. Wystawa została wpisana do programu oficjalnych obchodów Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/12.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje