Pierwsze w historii Krakowa lokalne referendum

Pierwsze w historii Krakowa lokalne referendum. Krakowianie odpowiadają w nim na cztery pytania. O organizację zimowych igrzysk olimpijskich, budowę metra, sieci monitoringu wizyjnego oraz rozbudowę ścieżek rowerowych.

Na karcie do głosowania, przy każdym z pytań są dwa okienka. Jedno do zaznaczenia odpowiedzi na "tak", drugie na "nie". - Należy je zakreślić krzyżykiem - wyjaśnia Jakub Michaluk przewodniczący miejskiej komisji do spraw referendum. Uprawnionych do głosowanie jest ponad 580 tysięcy osób.

Referendum będzie ważne, jeżeli frekwencja wyborcza przekroczy 30 procent. Będzie ona liczona na podstawie stosunku oddanych ważnych głosów do liczby uprawnionych do głosowania.

Reklama

Krakowianie mogą głosować w 448 obwodowych komisjach. Punkty są w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu, ale w innych salach. Referendalne lokale będą otwarte od godziny 7 do 21. 

Adresy komisji wyborczych można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich wyszedł prezydent miasta. Kraków chce zorganizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku razem z Zakopanem i Słowacją. Koszt organizacji imprezy szacowany jest na 21 miliardów złotych.

Oprócz Krakowa o organizacje imprezy w 2022 roku starają się cztery miast: Pekin, Ałmaty, Lwów i Oslo.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy