Reklama

Reklama

Pierwszy od 7 lat przypadek wścieklizny w Małopolsce

W Małopolsce po raz pierwszy od siedmiu lat wykryto przypadek wścieklizny. W związku z tym wojewoda małopolski wprowadził w części województwa, w okolicach miejscowości Bobowa, ograniczenia w poruszaniu się po lasach.

Rzecznik wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała w czwartek, że wściekliznę stwierdzono u lisa, który zaatakował psa w Bobowej. W związku z tym wojewoda małopolski Stanisław Kracik wprowadził ograniczenia w poruszaniu się po lasach w kilku miejscowościach wokół Bobowej.

Reklama

Jak przypominają służby prasowe wojewody, w obszarze zagrożonym wścieklizną właściciele zwierząt powinni trzymać je pod pełną kontrolą, nie wolno także wprowadzać zwierząt do lasów. Jeśli podczas spacerów ktoś natknie się na zwierzę, którego zachowanie odbiega od normy - np. nie ucieka, powinien powiadomić najbliższą lecznicę weterynaryjną, powiatowego inspektora weterynarii albo urząd gminy czy miasta.

Wójtowie i burmistrzowie z terenu zagrożonego wścieklizną zobowiązani są do oznakowania go za pomocą tablic ostrzegawczych z napisem "Uwaga. Wścieklizna. Obszar zagrożony". Tablice powinno się umieścić na wszystkich drogach wjazdowych do obszaru zagrożonego.

Człowiek ugryziony przez podejrzane zwierzę powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Sieradzka poinformowała, że na terenie województwa małopolskiego pomiędzy 1 a 10 września zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. W tym czasie z samolotów zostanie zrzucona przynęta zawierająca szczepionkę dla zwierząt.

W czasie wykonywania szczepień i w ciągu 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie powinno się wchodzić do lasów, a na polach, terenach przyleśnych, wąwozach i jarach należy zachować ostrożność. Nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a podczas spacerów psy należy trzymać na smyczy i w kagańcu.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje