Powstała "Encyklopedia Nowej Huty"

Zaprezentowana w środę "Encyklopedia Nowej Huty" zawiera prawie 2 tys. haseł dotyczących Nowej Huty, jej historii, związanych z nią miejsc i wydarzeń. Jest to pierwsza encyklopedia poświęcona temu miastu.

Encyklopedię, zaprezentowaną w środę w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, napisali związani zawodowo z Nową Hutą dziennikarze Ryszard Dzieszyński i Jan L. Franczyk.

Reklama

- Ta encyklopedia wyrosła z naszej wspólnej pasji do tych terenów - powiedział podczas prezentacji encyklopedii Ryszard Dzieszyński. "Wydaje się, że informacje, które są w encyklopedii, będą aktualne za 50 i 100 lat, bo pokazują fragment prehistorii tych ziem, ich historii i dzieje powojenne - tłumaczył Jan L. Franczyk.

Jak podkreślili twórcy, encyklopedia pokazuje, że historia Nowej Huty nie zaczęła się z chwilą rozpoczęcia budowy miasta i kombinatu w 1949 roku. "Na terenach, na których je wzniesiono, przez stulecia kwitło bogate życie społeczne, religijne, kulturalne i polityczne. Dzięki budowie kombinatu metalurgicznego i nowego miasta archeolodzy dokonali na tym terenie tak dużo fascynujących odkryć, że w Nowej Hucie otwarto oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie i powstała poświęcona tym odkryciom naukowa seria wydawnicza" - powiedział Franczyk, redaktor naczelny "Głosu -Tygodnika Nowohuckiego".

"Było dla nas oczywiste, że w takiej encyklopedii muszą się znaleźć zarówno zabytki, jak i biogramy osób związanych z tym terenem, bo tu mieszkał np. Hugo Kołłątaj czy Jan Matejko. Musiały być biogramy dyrektorów budowy kombinatu i szczególnie zasłużonych duchownych, ale także działaczy społecznych, politycznych, nieżyjących ludzi związanych z "Solidarnością" i ofiary stanu wojennego. Są nowohuckie krzyże, szpitale, pomniki, osiedla, ulice - wyliczał Franczyk.

Encyklopedia zawiera wykaz "Znani w Nowej Hucie", wykaz proboszczów i radnych z Nowej Huty oraz "Lista poszkodowanych w wyniku budowy Nowej Huty".

Prace nad encyklopedią trwały osiem lat. Jej hasła publikowano na łamach "Głosu", poddając pod osąd czytelników. Autorzy zapowiadają, że na 60-lecie Nowej Huty, przypadające na rok 2009, przygotują uzupełnione drugie wydanie encyklopedii.

"Encyklopedię Nowej Huty" wydało Wydawnictwo Towarzystwa Słowaków w Polsce przy współpracy "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego" i Nowohuckiego Centrum Kultury".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy