Reklama

Reklama

Rekordowa liczba turystów w Tatrach

Ponad 180 tys. osób odwiedziło polskie Tatry pomiędzy 13 a 19 sierpnia - to nowy tygodniowy rekord frekwencji - powiedział dyrektor TPN Paweł Skawiński. Sierpniowy tydzień w okolicy święta maryjnego to od wielu lat apogeum ruchu turystycznego w Tatrach.

Według dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, w analogicznym okresie ubiegłego roku frekwencja turystyczna w Tatrach wyniosła 140 tys. osób.

Reklama

Największa dzienna frekwencja była 16 sierpnia - odnotowano prawie 40 tys. wejść na tatrzańskie szlaki. Skawiński zauważył, że to ogromna liczba turystów wchodzących jednego dnia na teren Tatr. - W Magurskim Parku Narodowym 40 tys. turystów odnotowują przez cały rok - powiedział.

Przyroda ma się dobrze

Należy pamiętać, że wejścia na teren Tatr to wejścia na szlaki turystyczne. Dyrektor TPN twierdzi, że tak duża liczba turystów na szlakach nie ma znaczącego negatywnego oddziaływania na przyrodę, jeżeli turyści poruszają się po wyznaczonych szlakach i nie pozostawiają śmieci.

- Straż parku i wolontariusze stale pilnują porządku w Tatrach. Stwierdzamy, że ponad 90 proc. turystów stosuje się do przepisów obowiązujących w parkach narodowych - podkreślił Skawiński.

Władze TPN dostrzegają jednak pewne zagrożenia związane z liczbą odwiedzających. Są to samochody parkowane wzdłuż dróg prowadzących do granic parku.

- W przypadku, gdy parkingi przed wejściem na drogę prowadzącą do Morskiego Oka są zapełnione, kierowcy pozostawiają swoje auta po obu stornach jezdni, stwarzając zagrożenia dla ruchu i utrudniając przejazd np. służbom ratunkowym - mówił Skawiński.

Podczas największego ruchu turystycznego w sierpniu zarządca drogi wprowadził częściowo ruch jednokierunkowy na drodze prowadzącej z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka.

Pomoże specjalny system

Zdaniem Skawińskiego nie można ograniczyć turystom wstępu na górskie szlaki, a najlepiej jest informować o frekwencji na poszczególnych szlakach oraz o zajętości parkingów przed popularnymi szlakami i nakłaniać tym samym do wyboru innych, mniej uczęszczanych w danym dniu tras.

Rolę taką ma spełniać inteligentny system świetlnych tablic drogowych, który m.in. na trasie z Zakopanego do Morskiego Oka będzie informował kierowców o stopniu zapełnienia parkingu na Palenicy Białczańskiej.

- Kierowca widząc taki komunikat, będzie mógł odpowiednio wcześnie zawrócić i wybrać inny cel wędrówki - uznał Skawiński. Zapewnił, że taki system jest już opracowywany i może być wdrożony w przyszłym roku.

Te szlaki są najbardziej popularne

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych. Co roku Tatry odwiedza około 3 mln turystów, z czego około miliona osób kieruje się do Morskiego Oka. Popularne wśród turystów są również: Dolina Kościeliska i Chochołowska, a także szlaki na Giewont i Kasprowy Wierch.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje