Rowerzyści po raz czwarty opanują Kraków

Rosnącą popularność rowerów widać na co dzień na ulicach Krakowa. Jednak prawdziwą skalę transportowej rewolucji będzie można zaobserwować w niedzielę, 3 czerwca. Przez miasto przejedzie wielki przejazd rowerowy, będący częścią kolejnej edycji Święta Cyklicznego.

Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa zainaugurowana w 2009 roku w Krakowie. Pierwotnie miała zwrócić uwagę na obecność rowerzystów w przestrzeni miejskiej i promować rower jako najlepszy środek transportu w mieście.

Reklama

Na przestrzeni lat Święto Cykliczne przekształciło się w festiwal kultury rowerowej, gdzie postulaty kierowane do władz są równie ważne jak manifestowanie radości płynącej z poruszania się po mieście na dwóch kółkach.

Dzwonek dla polityków

Przyjęta przez Sejm 1 kwietnia 2011 roku nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zniosła liczne absurdy i utrudnienia dla rowerzystów, wciąż jednak brakuje stosownych rozporządzeń. Znaki drogowe nadal dotyczą "rowerów jednośladowych", które zniknęły z ustawy. Pasy ruchu dla rowerów są jednokierunkowe podczas gdy rozporządzenia mówią o dwukierunkowych.

Nadal też nie wiadomo, jak mają wyglądać i być stosowane tzw. śluzy dla rowerów. Błędów w rozporządzeniach jest znacznie więcej. Polskie miasta i ulice wymagają zmian - dlatego jednym z celów Święta Cyklicznego jest zwrócenie uwagi władz lokalnych oraz prawodawców na potrzeby rosnącej grupy osób, wybierających rower jako środek codziennego transportu.

Rowerem nad Wisłę

W tym roku Święto Cykliczne odbędzie się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście i kilkunastu innych miastach Polski. Kulminacja krakowskiej edycji nastąpi 3 czerwca. Z Placu Szczepańskiego o godz. 12.00 na ulice miasta wyruszy Wielki Przejazd Rowerowy, wieńczący kilkudniowe obchody Święta Cyklicznego. Rok temu przejazd przyciągnął ponad tysiąc rowerzystów. W tym roku organizatorzy spodziewają się obecności nawet dwóch tysięcy cyklistów.

Podczas przejazdu zobaczyć będzie można rodziców z dziećmi, fanów jazdy wyczynowej, kurierów rowerowych i oryginalne maszyny, takie jak riksze, monocykle czy staroświeckie bicykle. O bezpieczeństwo uczestników zadba eskorta policji oraz służby porządkowe.

Finał imprezy odbędzie się na Bulwarze Inflanckim oraz w pomieszczeniach Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 13. Na miejscu uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursach i spotkaniach z rowerowymi podróżnikami, skorzystać z darmowego serwisu rowerowego, obejrzeć filmy o tematyce rowerowej oraz pokaz mody VeloModa.

Wśród potwierdzonych gości znaleźli się uczestnicy wyprawy Afryka Nowaka, którzy przebyli na rowerach 40 tys. kilometrów przez bezdroża Czarnego Kontynentu śladami Kazimierza Nowaka. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych uczestników Święta. Specjalnie dla nich zostaną zorganizowane konkursy i warsztaty twórcze, które poprowadzi grupa Sztukolotnia.

Organizatorem krakowskiej edycji Święta jest stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Koordynacją przejazdów w poszczególnych miastach, biorących udział w akcji, jest sieć Miasta dla Rowerów i portal Polska na Rowery. Każde miasto przygotowało swój własny program, ale łączy je idea świętowania wolności jaką daje rower i promowania roweru jako środka transportu idealnego w mieście.

PROGRAM FINAŁU ŚWIĘTA CYKLICZNEGO 2012:

3 czerwca 2012 (niedziela):

Zlot Gwieździsty - godz. 10.00, Borek Fałęcki, Ruczaj

Wielki Przejazd Rowerowy - godz. 12.00, Plac Szczepański

Finał Święta Cyklicznego - godz. 13.30, Bulwar Inflancki, Śródmiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 13

• rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej przebranego uczestnika Wielkiego Przejazdu Rowerowego

• wyłonienie laureatów konkursu fotograficznego "Cyklofotografia 2012"

• rozstrzygnięcie konkursu RoweREC

• prelekcje o zrównoważonym transporcie i przestrzeni miejskiej przyjaznej dla ludzi

• projekcje filmu "Miasto w Ruchu" (USA 2006)

• panel podróżniczy

• pokaz mody rowerowej VeloModa

• darmowy serwis rowerowy

• warsztaty dla dzieci

• pokaz i warsztaty jazdy na monocyklach

• akcja fotograficzna "Portret krakowskiego rowerzysty"

• Strefa Obywatelska - zbieranie podpisów pod petycjami do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Więcej informacji na temat programu finału Święta Cyklicznego 2012 oraz imprez towarzyszących można znaleźć pod adresem: http://www.swietocykliczne.pl/2012/program.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje