Rozpoczęła się rekultywacja Pustyni Błędowskiej

Do końca 2013 roku turyści nie będą mogli zwiedzać południowej części Pustyni Błędowskiej. Rozpoczęły się tam prace przy rekultywacji tego terenu, które na początek obejmują usunięcie niewybuchów i niewypałówy po poligonie. Następnie zostanie zinwentaryzowana miejscowa fauna i flora.

Usunięta zostanie roślinność, która znalazła się tam wskutek działalności gospodarczej ludzi, a nie jest charakterystyczna dla obszarów pustynnych. Zostaną zbudowane specjalne dwie ścieżki dydaktyczne (o długości w sumie 10 km), a na jesieni 2012 r. w budynku Urzędu Gminy Klucze otwarte zostanie Pustynne Centrum Informacji.

Reklama

- Na realizację projektu otrzymaliśmy ponad 9 mln złotych z czego 50 proc. pochodzi z programu "Life plus" Komisji Europejskiej. Kolejne 45 proc. pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład gminy to pozostałe pięć procent - poinformowała Agnieszka Walnik z Urzędu Gminy Klucze, która kieruje pracami.

Prace potrwają do końca listopada 2014 r. Nie jest wykluczone, że jednak wcześniej uda się otworzyć część terenu dla turystów. Do tego czasu gmina proponuje, aby zainteresowani podziwiali pustynię ze szczytu góry Czubatka.

Inwestycja obejmuje obszar na południe od rzeki Biała Przemsza, który przez 10 lat pozostaje w użyczeniu Gminy Klucze. Północna część pustyni to w większości teren wojskowy.

Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Śląska i Małopolski, powstała kilka wieków temu w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców. Prowadzono wycinkę lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, w wyniku czego na tym terenie poziom wód gruntowych opadł do tego stopnia, że uniemożliwiło to rozwój roślin. Pustynia została objęta programem ochrony Natura 2000.

Wbrew powszechnej opinii nie jest to jedyna pustynia w Polsce, a tym bardziej w Europie. W samej Małopolsce istnieje druga pustynia - Starczynowska, dziś jednak w większości zarośnięta, a bardziej na północ znajduje się Pustynia Siedlecka.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje