Reklama

Reklama

Stracili dom - dostaną pomoc

Do tysiąca zł dostaną na wynajem mieszkania powodzianie z Dobczyc.

Gmina Dobczyce, jako jedna z czterech w Małopolsce, znalazła się w puli 1,2 mln zł, które zostały przeznaczone na wynajem mieszkań i kontenerów socjalnych dla powodzian. Pieniądze, na które umowę z reprezentantami gmin podpisywał wicewojewoda Stanisław Sorys, trafią do Pcimia, Pleśniej, Szczucina oraz Dobczyc.

Reklama

Samorządy będą mogły wynajmować kontenery oraz mieszkania tym rodzinom, które nie mogą wrócić do domów zniszczonych przez powódź lub osuwiska. Koszty wynajmu, do 1000 złotych miesięcznie (do końca listopada 2010 roku) będą refundowane z budżetu państwa.

Jeżeli wynajem będzie wynosić więcej, wówczas w kosztach tej kwoty, która będzie większą niż refundowane 1000 zł, będą uczestniczyć, po połowie, samorząd oraz użytkownicy kontenera bądź mieszkania. W ramach dotacji nie będą finansowane opłaty za media.

Małopolski Urząd Wojewódzki będzie przekazywał gminom, co miesiąc, pieniądze na pokrycie kosztów związanych z wynajmem kontenerów i mieszkań. Refundacja będzie ustalana na podstawie umów zawartych przez gminę z firmami wynajmującymi mieszkania i kontenery oraz faktur i rachunków przesłanych przez samorządy.

Według podpisanej umowy, na wynajmy zastępcze dla powodzian, którzy nie mogą wrócić do domów zniszczonych przez powódź lub osuwiska, gmina Dobczyce otrzymała 25 tys. zł.

Do tej pory wojewoda małopolski wypłacił ponad 102 mln zł na pomoc powodzianom oraz na koszty prowadzenia akcji przeciwpowodziowej.

Mieszkańcy poszkodowani w czasie powodzi otrzymali zasiłki celowe do 6 tys. zł. Wypłacana jest także pomoc na remont i odbudowę mieszkań do 20 i 100 tys. zł - łącznie przekazano gminom 53,5 mln zł. Oprócz tego ponad 14 mln zł przekazano już na naprawę uszkodzonych w czasie powodzi wałów.

Informacja nadesłał Urząd Miasta Dobczyce.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne