Reklama

Reklama

Świadek burzy w Tatrach: Była panika, ludzie byli przerażeni

"Byliśmy w bezpośredniej bliskości tego zdarzenia. Wybraliśmy akurat wejście na Kopę Kondracką. Ok. godz. 13 burza pojawiła się nie wiadomo skąd, nagle" - mówi słuchacz RMF FM pan Krzysztof, odnosząc się do tragedii w okolicach Giewontu. Piorun uderzył tam w grupę turystów. Intensywne wyładowania miały miejsce także w innych rejonach Tatr. Wiadomo, że po polskiej stronie zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

Pan Krzysztof wybrał się z synem i bratem na Kopę Kondracką. "Weszliśmy na wysokość ok. 1500 metrów, jedna, druga, trzecia chmurka, zachmurzyło się, zaczęło lekko wiać i nagle burza... To trwało moment - nie tak jak na nizinach" - relacjonuje słuchacz RMF FM. 

"Pomyślałem: Boże, chyba będzie źle"

Reklama

"Było kilkanaście wyładowań atmosferycznych, trzy na pewno były w bezpośredniej bliskości. Wtedy pomyślałem: 'Boże, chyba będzie źle na Giewoncie'. Niestety byłem złym prorokiem" - dodaje.

Jak podkreśla pan Krzysztof, zdecydowana większość turystów wycofała się z podejścia na Kopę Kondracką, gdy tylko zauważyli gwałtowne pogorszenie pogody. 

"Ludzie byli przerażeni"

"Potem, na Hali Kondratowej rozmawiałem z kilkoma osobami, które mówiły, że część turystów zbagatelizowała opady i miała na tyle odwagi, by iść jeszcze w górę. To jest brak rozsądku, brak rozwagi" - ocenia. "Na Hali Kondratowej była panika, ludzie przestraszeni... TOPR-owcy przystąpili do akcji, zaczął latać śmigłowiec TOPR-u. Szczerze podziwiam odwagę pilota. Pełen szacunek dla jego kunsztu" - dodaje.

"Będąc na Hali Kondratowej, mieliśmy dwa warianty drogi do wyboru. Wszyscy turyści zaliczają Giewont. My też się zastanawialiśmy. Można powiedzieć, że opatrzność zadecydowała, że skręciliśmy w lewo" - podsumowuje pan Krzysztof. 

Nad Tatrami przeszła dzisiaj potężna burza. Zginęło łącznie pięć osób, w tym jeden jeden turysta po słowackiej stronie. Więcej TUTAJ.

Maciej Nycz

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy