Reklama

Reklama

W Tatrach biało. Spadł pierwszy śnieg

W nocy ze środy na czwartek spadł w Tatrach pierwszy w tym sezonie śnieg. Ratownicy górscy ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 14 cm białego puchu, w Dolinie Gąsienicowej - 18 cm. Na szczytach gór termometry wskazują trzy stopnie mrozu.

Według informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), śnieg w górach leży od wysokości 1100 m n.p.m. Wysokogórskie szlaki pokryły się warstwą białego puchu, a warunki turystyczne znacznie się pogorszyły.

Reklama

- Dopóki nie będzie zdecydowanej poprawy pogody, odradzamy wszelkich wyjść w partie szczytowe Tatr. Istnieje możliwość pojawienia się zsuwów, szczególnie na stromych stokach o podłożu trawiastym - poinformował ratownik TOPR Edward Lichota.

Pierwszy w tym sezonie opad śniegu w Tatrach to jeszcze nie nadejście prawdziwej zimy. Kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej IMGW, Michał Furmanek, powiedział, że od piątku temperatura w górach będzie wzrastać, ale śnieg w Tatrach powinien się utrzymać do końca weekendu.

Turyści, bądźcie rozsądni

Wychodząc jesienią w Tatry należy pamiętać, by wziąć ze sobą cieplejsze ubranie, a także coś ciepłego do picia, temperatura może bowiem gwałtownie spadać, w zależności od wilgotności powietrza.

Jesień należy do najbardziej stabilnych pogodowo okresów w Tatrach. We wrześniu i październiku zdarzają się długie okresy bezchmurnej pogody. Dzień jest jednak już znacznie krótszy niż latem, a temperatury nie należą już do tych kojarzonych z lipcem czy sierpniem. Turyści powinni koniecznie zaopatrzyć się w latarki.

- Poza tym trzeba liczyć się z tym, że tereny zacienione mogą pokrywać się dosłownie milimetrową warstwą lodu - powiedział w rozmowie z RMF FM ratownik TOPR. Jak dodał, postawienie nogi na takiej niewidocznej warstwie lodu bywa tragiczne w skutkach.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje