Godzina "W" w 64. rocznicę wybuchu powstania

Punktualnie o godzinie 17 - 64 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego - na minutę w stolicy i w innych polskich miastach rozlegnie się dźwięk syren.

W hołdzie uczestnikom Powstania na chwilę mają przystanąć piesi i samochody. Apelował o to w ostatnich dniach m.in. premier Donald Tusk. Zwrócił się także do Polaków, by wywiesili na budynkach flagi państwowe.

Reklama

O godz. 17 - jak co roku - przed pomnikiem "Gloria Victis" (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające bohaterstwo powstańców.

O 20 na pl. Piłsudskiego zaplanowano śpiewanie pieśni i piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki", zaś o 21 - uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego.

O godzinie 22 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można obejrzeć spektakl multimedialny nawiązujący do tematyki Powstania Warszawskiego w reżyserii Pawła Passini. Uroczystości rocznicowe odbędą się w piątek wieczorem także w innych miastach.

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 - o Godzinie "W" - w stolicy wybuchło powstanie. Oddziały Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej jawnie wystąpiły przeciwko Niemcom. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni; zakończyło się po 63. W zaciętych walkach poległo i zostało pomordowanych 18 tys. powstańców i około 180 tys. cywilów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje