Krypta ze szczątkami J. Kochanowskiego dostępna dla turystów

Krypta, w której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego, będzie udostępniona zwiedzającym. W niedzielę w kościele w Zwoleniu (woj. mazowieckie) odbędzie się jej uroczyste otwarcie połączone z inauguracją działalności Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego.

Krypta rodu Kochanowskich znajduje się w podziemiach kaplicy Kochanowskich w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Reklama

Do tej pory krypta nie była dostępna dla zwiedzających. Teraz wejście do niej przebudowano, a samo pomieszczenie odnowiono, oświetlono i zainstalowano wentylację, tak by mogli je zwiedzać turyści.

W krypcie znajduje się sarkofag rodu Kochanowskich, krzyż pseudobarokowy z XIX wieku oraz mosiężna tablica, która wcześniej zamykała wejście do krypty.

Remont możliwy dzięki wsparciu z UE

Jak poinformował proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, ks. Bernard Kasprzycki, remont i niezbędne prace adaptacyjne w krypcie oraz w całym w zwoleńskim kościele były możliwe dzięki wsparciu z UE. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł niemal 8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 6,5 mln zł. Prace rozpoczęły się jesienią 2010 r.

W kościele wymieniony został dach, posadzka i stolarka okienna oraz drzwiowa. Zmodernizowane zostały instalacje: grzewcza, wentylacyjna i elektryczna. Obiekt dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zabezpieczony przed włamaniami i pożarami.

Konserwacji poddano starą polichromię w całym kościele oraz ponad 60 - tzw. zabytków ruchomych. W trakcie prac w prezbiterium odkryto pochodzące z początku XVII w. tzw. zacheuszki, czyli namalowane na ścianie znaki małego krzyża, świadczące o poświęceniu kościoła, oraz gzyms w kaplicy Kochanowskich.

Kompleksowe prace w budynku starej plebani

Kompleksowe prace remontowo-budowlane przeprowadzone zostały także w budynku starej plebani. Urządzono w nim Centrum Regionalne Nekropolii Jana Kochanowskiego z ekspozycją muzealną obejmującą pamiątki ufundowane przez Kochanowskich, m.in. kielich Hieronima Kochanowskiego z 1661 r., barokowy ornat z herbem Kochanowskich - Korwin, pochodzące z XVII-XVIII wieku monstrancje, kielichy, pacyfikały oraz zabytkowe księgi i obrazy.

W kaplicy Kochanowskich, w której znajduje się wejście do krypty, zobaczyć można epitafia Kochanowskich, a wśród nich wykute w czerwonym chęcińskim marmurze popiersie Jana Kochanowskiego. Powstało ono około 30 lat po śmierci poety.

Od 1982 roku zwoleński kościół figuruje w rejestrze zabytków. Świątynia związana jest z postacią Jana Kochanowskiego zwanego ojcem poezji polskiej. Poeta urodził się w 1530 r. w niedalekiej Sycynie, w latach 1566-1575 pełnił w kościele zwoleńskim funkcję prebendarza, a od ok. 1575 r. mieszkał w dworze w Czarnolesie.

Pochowany w świątyni zwoleńskiej

Po śmierci w 1584 r., zgodnie ze swym życzeniem, Kochanowski został pochowany w świątyni zwoleńskiej. W znajdującym się kilkanaście kilometrów od Zwolenia Czarnolesie mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego.

W zbiorach placówki, oprócz wydanych jeszcze za jego życia pierwszych zbiorów poezji, znajduje się m.in. cenny dębowy fotel kryty jasnym kurdybanem. Jest on opatrzony rodowym herbem Kochanowskich "Korwin", inicjałami poety i szlachecką koroną.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje