MAC: Sytuacja hydrologiczna stopniowo się stabilizuje

Sytuacja hydrologiczna stopniowo stabilizuje się. Obecnie nie ma zagrożenia powodziowego - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Trwają poszukiwania jednej osoby porwanej przez nurt rozlewiska Bugu w woj. lubelskim.

Jak poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek, w środę nurt rozlewiska Bugu porwał 59-letniego mężczyznę w Parośli w gminie Sławatycze (woj. lubelskie). Mężczyzna prowadził drogą rower i upadł. W środę w akcji poszukiwawczej wykorzystano m.in. policyjny śmigłowiec i łódź straży pożarnej wyposażoną w sonar. Przerwaną na noc akcję poszukiwań podjęto ponownie rano w czwartek.

Reklama

Na Bugu kulminacja dotarła do rejonu Krzyczewa (woj. lubelskie). Na odcinku Bugu między Włodawą a Zalewem Zegrzyńskim prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych - poinformował rzecznik. W zlewni górnej części granicznej rzeki, po stronie ukraińskiej, prognozowana jest stabilizacja i dalsze spadki stanu wody.

Na Odrze kulminacja fali wezbraniowej dotarła do okolic Cigacic (woj. lubuskie), a na Wiśle do okolic Wyszogrodu. Na obu rzekach najwyższy stan fali przekracza stany ostrzegawcze, a lokalnie alarmowe. W dorzeczu Narwi i w rzekach Przymorza na wschód od Wisły stan wody będzie rosnąć w wyniku roztopów, tu również lokalnie będą stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe - podał rzecznik.

Akcja pomocy mieszkańcom

Służby zarządzania kryzysowego wojewodów, służby meteorologiczne i hydrologiczne oraz straż i policja na bieżąco przez całą dobę monitorują sytuację - zapewnił Koziołek.

- W zalanych przez wodę miejscowościach prowadzona jest akcja pomocy mieszkańcom. Służby kryzysowe, straż pożarna i policja przewożą mieszkańców łódkami, dostarczają żywność i niezbędne produkty - zapewnił Koziołek.

Służby przygotowane są do natychmiastowej ewakuacji ludzi i zwierząt, ale do tej pory mieszkańcy odciętych przez wodę miejscowości w woj. lubelskim odmówili ewakuacji - poinformował rzecznik MAC. Wojewoda lubelski dostarczył mieszkańcom dodatkowe łódki płaskodenne - dodał.

Alarm powodziowy obowiązuje w części gmin trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i łódzkiego, a stan pogotowia przeciwpowodziowego w niektórych gminach sześciu województw: lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy