Misia na Festiwalu Beethovena

Z koncertem "Our Chopin Affair" wystąpi podczas Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena portugalska pieśniarka Misia. Koncerty będące połączeniem muzyki klasycznej, fado i jazzu odbędą się w czwartek w Krakowie i w niedzielę w Warszawie.

XIV Międzynarodowy Festiwal Ludwiga van Beethovena rozpoczął się w niedzielę w Warszawie i potrwa do 3 kwietnia. Jego hasło przewodnie to: "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna".

Reklama

Misia, która wystąpi podczas festiwalu na dwóch koncertach, uznawana jest za największą obecnie gwiazdę wywodzącej się z Portugalii muzyki fado. Często porównywana jest do legendarnej Amalii Rodriguez - królowej gatunku, która w latach 70. i 80. rozsławiła fado poza Portugalią.

W żyłach Misi płynie portugalska i katalońska krew. Swój pseudonim artystyczny przyjęła na cześć Polki, Misi Godebskiej, barwnej postaci paryskiej bohemy, przyjaciółki Coco Chanel, córki rzeźbiarza Cypriana Godebskiego. Misia mieszka w Paryżu, śpiewa w kilkunastu językach. Na koncertach w Polsce kilka utworów wykona po polsku. W wywiadach artystka podkreśla, że nie boi się śpiewać w innych językach.

- Japoński, turecki, angielski, francuski, hiszpański, portugalski. Dlaczego więc nie polski? Jest trudny, ale ja nie będę się uczyć gramatyki, tylko zaśpiewam w tym języku. Niektóre z tematów będą uzupełniane wierszami portugalskimi i francuskimi - mówiła artystka w rozmowie z "Beethoven Magazine".

Susana Maria Alfonso de Aguiar, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Misi, zaśpiewa w Operze Krakowskiej i warszawskiej Sali Kongresowej. Obok portugalskiej gwiazdy fado wystąpią artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne: Daniel Schvetz zagra na fortepianie, keyboardzie i tam-tamie; Claudio Romano - na gitarze elektrycznej, Mucio Sa na gitarze basowej i 12-strunowej gitarze portugalskiej, a Luis Cunha na skrzypcach elektrycznych.

- W każdym z nas i na całym świecie jest kawałeczek Chopina - podkreśla Misia, która przed koncertami nie zdradziła jego szczegółowego programu. - To nie będzie muzyka Chopina, ale muzyka skomponowana przez mojego argentyńskiego współpracownika, pianistę Daniela Shvetza, na kanwie tematów z utworów waszego wielkiego kompozytora, inspirowana klimatem jego dzieł - ujawniła artystka w "Beethoven Magazine".

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje