Na Dzień Kobiet bezpłatna aplikacja do samobadania piersi

Bezpłatna mobilna aplikacja "Breast Test" służąca do samobadania piersi przez telefon będzie dostępna od 8 marca, tj. od Dnia Kobiet, dla wszystkich Polek.

Ma ona - niczym trener - pomóc wyrobić paniom nawyk właściwej i regularnej samokontroli piersi. - Badanie dotykowe trwa chwilę, a może uratować życie. W przypadku raka piersi wczesna diagnoza to szansa na całkowity powrót do zdrowia - przekonują twórcy projektu.

Reklama

Do samodzielnego zbadania piersi wystarczy tylko kilka minut. Piesi powinno się badać między 7 a 10 dniem od rozpoczęcia miesiączki. Gdy już jej brak trzeba wyznaczyć na to jeden dzień w miesiącu.

Program "Breast" Test będzie wyjaśniał krok po kroku, które obszary piersi należy badać, w jaki sposób, kiedy i na co szczególnie zwracać uwagę.

Aplikacja "Breast Test" jest projektem stworzonym przez firmę Roche we współpracy z Federacją Stowarzyszeń "Amazonki".

Można ją będzie pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.positiva.breasttestapp]. Wkrótce aplikacja będzie też dostępna na iStore.

Twórcy projektu przypominają, że samobadanie piersi umożliwia wykrycie guzów o wielkości przekraczającej 1 cm. Nie pozwala natomiast na wykrycie mniejszych zmian, które znajdują się w głębszych warstwach gruczołu piersiowego. Dlatego też młodsze kobiety powinny regularnie wykonywać kontrolne USG piersi, a panie po 50. roku życia - mammografię.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego bezpłatna mammografia oferowana jest co dwa lata kobietom w wieku od 50. do 69 roku życia. Ciągle jednak zgłasza się na nie za mało uprawnionych pań - ok. 40 proc.

Rak piersi jest w Polsce diagnozowany co roku u 15-16 tys. pań, a liczba zgonów z jego powodu jest szacowana na ponad 5 tys.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje